8. prosince 2017 21:53, aktualizováno 9. 12 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Kyjevě zadrželi exprezidenta Gruzie Saakašviliho. Ukrajinská prokuratura žádá domácí vězení

Bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho zadržela ukrajinská tajná... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho zadržela ukrajinská tajná... | foto: Reuters

KYJEV/PRAHA Ukrajinské tajné službě se na druhý pokus v pátek večer podařilo zadržet vůdce opozice Michaila Saakašviliho. Aktivisté to napsali na Facebooku a potvrdili to spolupracovníci gruzínského exprezidenta. Tajná služba se v Kyjevě pokusila Saakašviliho zadržet už v úterý, dav demonstrantů ho však později z policejního auta vysvobodil. Ukrajinská prokuratura požádala o předběžnou vazbu pro Saakašviliho v podobně domácího vězení.Ten zahájil hladovku.

„Naléhavé. Zatkli Michaila Saakašviliho,“ je v prohlášení na politikově Facebooku. Zpráva vyzývá jeho příznivce, aby se sešli k protestu u budovy, kde je šéf opozice držen.

Saakašviliho zadrželi v bytě jednoho z jeho přátel.

08.prosince 2017 v 22:28, příspěvek archivován: 08.prosince 2017 v 22:41

Photos: situation now at SBU office at Askol'div Ln https://t.co/jODSRdcTpA https://t.co/VBzSfwQwXE via @UkrMediaNetwork

Zadržení potvrdil i generální prokurátor Jurij Lucenko. „Jak jsme slíbili, pokusili jsme se vyhnout extrémnímu násilí a krveprolití,“ napsal prokurátor na Facebooku.

Ukrajinská tajná služba SBU drží Saakašviliho v jednom ze svých objektů. Už se kolem něj schází demonstranté, okolí hlídá mnoho policistů. 

Ukrajinská prokuratura požádá o domácí vězení pro Saakašviliho

Ukrajinská prokuratura požádá soud o předběžnou vazbu gruzínského exprezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho v podobně domácího vězení. Podle ukrajinské verze zpravodajského severu BBC o tom informovala mluvčí šéfa prokuratury Larysa Sarhanová. Saakašvili, kterého policie zadržela v pátek večer, v cele předběžného zadržení mezitím podle svého obhájce politika zahájil hladovku.

Lídra nynější ukrajinské opozice policie poprvé zatkla už v úterý poté, co o víkendu organizoval v Kyjevě demonstraci za odvolání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Jeho přívrženci však převozu Saakašviliho k výslechu bránili a následně ho osvobodili. Od té doby byl gruzínský exprezident veden v policejní databázi jako uprchlík, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

Před budovou, kde policie politika nyní zadržuje, došlo v neděli ráno ke střetu mezi příslušníky bezpečnostních složek a aktivisty Saakašviliho strany Hnutí nových sil. Aktivisté zde chtěli postavit stanové městečko, podle ukrajinských médií policie proti nim použila slzný plyn.

Devětačtyřicetiletý Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval sám Porošenko. Vztahy mezi nimi však postupně ochladly, ukrajinskému prezidentovi vyčítá Saakašvili tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

Podle svého obhájce Saakašvili vyhlásil v cele předběžného zadržení hladovku. Své stoupence pak vyzval, aby v neděli vyšli do ulici na demonstraci „Za odvolání (Porošenka)“, napsal list Ukrajinska pravda.

O předběžné vazbě Saakašviliho rozhodne kyjevský soud pravděpodobně v pondělí.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!