24. září 2019 18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Egyptská policie zabila šest členů zakázaného Muslimského bratrstva

Káhirské graffiti zobrazuje svrženého prezidenta Mursího (vpravo) a zastupujícího vůdce Muslimského bratrstva Chajráta Šatira (uprostřed)   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káhirské graffiti zobrazuje svrženého prezidenta Mursího (vpravo) a zastupujícího vůdce Muslimského bratrstva Chajráta Šatira (uprostřed) | foto: Reuters

KÁHIRA Šest členů v Egyptě zakázaného Muslimského bratrstva zemřelo při přestřelce, která se strhla při zátahu tamní policie v jejich úkrytu. S odkazem na úterní vyjádření egyptského ministerstva vnitra o tom informovala agentura AFP. Úřady však neuvedly, zda policejní razie souvisela s nedávnými demonstracemi proti vládě autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího.

Ministerstvo sdělilo, že policisté zasahovali na jednom z předměstí na západě Káhiry a že se zneškodnění členové bratrstva „chystali v blízké budoucnosti provést sérii teroristických operací“. Neuvedlo však, kdy se razie odehrála, zda byli při přestřelce poraněni i policisté, ani žádné další detaily.

Egyptské úřady Muslimské bratrstvo zakázaly a označily za teroristickou organizaci krátce poté, co v roce 2013 po masivních protestech armáda svrhla tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího, který za organizaci kandidoval.

Tehdejší ministr obrany Sísí byl pak v roce 2014 zvolen hlavou státu. Následně velice tvrdě zasáhl proti jakékoliv opozici, především proti Muslimskému bratrstvu. Tisíce jeho členů jsou nyní ve vězení.

Přes víkend se ovšem v Káhiře, Suezu a dalších několika městech v Egyptě konaly demonstrace proti Sísího vládě, první za několik posledních let. Bezpečnostní složky všechny protesty rychle rozehnaly, někdy za použití slzného plynu. Podle jedné z egyptských nevládních organizací od té doby úřady zatkly přes 500 lidí, včetně jednoho z právníků, který se rozhodl některé ze zadržených zastupovat.

Výzvy k demonstracím vycházely v minulých dnech především od egyptského podnikatele, herce a politického aktivisty žijícího ve španělském exilu Muhammada Alího. Ten od začátku září zveřejnil na internetu sérii videonahrávek, v nichž obviňuje egyptskou armádu a prezidenta Sísího, že utratili obrovské sumy za luxusní paláce, zatímco miliony Egypťanů žijí v bídě.

Sísí veškerá obvinění popřel a označil je za lži. Za iniciátory protestů označil „politický Islám“, nezmínil však přímo Muslimské bratrstvo.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...