Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Etiopan, nebo Tigrajec? Veškeré konflikty v Etiopii jsou vnímané jako etnické, jde o podstatu státu, říká expert

Etiopská armáda sedí na obrněném transportéru. Snímek byl pořízen z videa,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Etiopská armáda sedí na obrněném transportéru. Snímek byl pořízen z videa,... | foto: AP Photo

Praha/Addis Abeba V pozadí konfliktu v Etiopii, kde v sobotu federální armáda dobyla město Mekele, správní středisko oblasti Tigraj, je spor mezi etnickým federalismem a pojetím státu jako společenstvím občanů, říká Jan Záhořík z katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Lidovky.cz: Co je příčinou bojů v Tigrajském státě na severu Etiopie? Jde o čistě etnický konflikt, nebo o něco víc?
V Etiopii jsou veškeré konflikty vnímané jako etnické, nicméně tato identita je silně zpolitizovaná. Podle mého názoru se jedná o základní charakter státu, totiž zda se i nadále bude prosazovat tzv. etnický federalismus, či zda zvítězí občanský princip. Premiér Abiy Ahmed prosazuje občanský přístup – tedy aby se obyvatelé v první řadě cítili jako Etiopané a až v druhé řadě jako Oromové, Amharové, Tigrajci či další etnické skupiny. A v Tigraji tento princip evidentně nenachází odezvu.

Etiopský premiér Abiy Ahmed.
Etiopská armáda varuje civilisty před plánovaným postupem na město Mekele,...

Lidovky.cz: Proč?
Obyvatelé Tigraje vnímají současnou situaci tak, že ztratili své dřívější, privilegované postavení a čelí útlaku. Že jsou v rámci Etiopie zatlačovaní do pozadí. A cítí, že bodem zlomu byl nástup současného premiéra do úřadu (Abiy se stal předsedou etiopské vlády v dubnu 2018 – pozn. red.). Navíc Abiy pochází z „konkurenční“ etnické skupiny Oromů. Proto ten zuřivý odpor Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF) proti federální armádě.

Lidovky.cz: Tigrajců je ale jen asi šest milionů, docela malý podíl ze 110milionové země. Kde se vzala jejich „ztracená“ privilegia?
Byla to právě tigrajská TPLF, která stála v čele odporu proti marxistické diktatuře Mengistua Hailea Mariama v 70. a 80. letech minulého století. A jen pár let po svržení jeho režimu vypukla krvavá válka s Eritreou, v níž se Tigrajci také silně angažovali.

Výsledkem bylo, že členové tigrajského etnika ovládli mnoho důležitých postů v celostátní politice, armádě, administrativě i byznysu. Podle jejich názoru šlo o zasloužené výhody, vždyť to přece byli právě oni, kdo v těžkých dobách za Etiopii nejvíce trpěli.

Jejich výsadní postavení skončilo ale s nástupem Abiye k moci a v souvislosti s jeho odklonem od zmíněného etnického federalismu. Olej do ohně přililo i odložení parlamentních voleb původně plánovaných na srpen 2020 z důvodu šíření koronaviru; Tigrajci proto dnes vnímají Abiye jako nelegitimního politika.

Jan Záhořík

Jan Záhořík

Lidovky.cz: Čelí Tigrajci skutečně perzekuci, jak mnozí z nich tvrdí?Je pravda, že ve zmíněném roce 2018 se skutečně karta obrátila. Mnozí Tigrajci – včetně těch, kdo zastávali vysoké posty – se po Abiyově nástupu k moci raději stáhli do své „domoviny“, tedy do Tigrajského státu. Někteří z těch, kdo zůstali v jiných částech Etiopie, pak skutečně čelili perzekucím, třeba studenti na univerzitách či podnikatelé. Byly zaznamenány případy, kdy se Tigrajcům vypalovaly domy, docházelo i k vraždám.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...