15. dubna 2012 15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Euro je minulost. V řeckém městě mají virtuální měnu a směňují zboží

Peněženka s eury (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peněženka s eury (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ATÉNY/PRAHA Jakoby už počítali s tím, že euro v Řecku dlouho platit nebude. A na drachmu se spoléhat nechtějí. V řeckém přístavním městě Volos nepotřebují ani jednu z těchto měn, vytvořili si alternativní, kterou všechno zboží oceňují.

Ve Volosu se lidé dobrovolně a rádi vrátili k barterovému obchodu, píše BBC. "Nabízela jsem lekce jógy a vydělala si 24 temů (alternativní měna, kterou si lidé vymysleli - pozn. red.). Za ty mám tyto svíčky," popisuje Hana Soldatou. Na městském trhu seženete téměř vše, mnozí za zboží nabízejí služby. Stavros Ntentos například prodává oblečení pro děti. "A za něj dostanu třeba jazykový kurz," vysvětluje. "Lidé v této těžké době pochopí, že mohou nakupovat i za jiné věci, které vlastní, než jen za eura," dodává Stavros.

Systém funguje jednoduše. Na internetu má každý svůj účet, na který se mu temy přičítají a odečítají. Jeden tem se rovná jednomu euru. Za několik měsíců je v systému zaregistrováno na 800 lidí.

Stanou se nakonec temy oficiálním platidlem? "To netuším, ale pro lidi to určitě představuje naději," domnívá se zakladatel projektu Yiannis Grigoriou. "Euro je minulost," je přesvědčen další z nakupujících.

Řecké město Volos

Řecké město Volos

Starosta Volosu Panos Skotiniotis si ale myslí, že oficiální měna v ohrožení není. "Je to ale zajímavá alternativa, jak se vyhnout ekonomickým a sociálním problémům. " říká starosta v narážce na to, že ve městě je bez práce každý pátý obyvatel.

Podobnou praxi zavedli i v německé oblasti  v oblasti Rosenheim-Traunstein. Tam měnu nazvanou chiemgauer používá 2500 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz, mtrMiluše Trefancová