130 let

Evropská unie - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Evropané chtějí hlasovat, i když netuší o čem

Svět
  •   20:18
LONDÝN - Pokud to bude znamenat, že jakákoliv část pravomocí národních parlamentů přejde do Bruselu, chceme to předložit ke schválení občanům v referendu. Tak zní obecně platná mantra kritiků euroústavy a evropské integrace obecně.
A sami občané chtějí totéž – alespoň podle včera zveřejněného průzkumu respektovaného deníku The Financial Times.

Z tohoto šetření vyplývá, že by si své k přepracované verzi evropské ústavní smlouvy chtěly říct v průměru dvě třetiny Evropanů. Zároveň se ale ukazuje, že třeba více než polovina Britů zná euroústavu jen podle jména nebo o ní dokonce v životě neslyšela. Taková je situace po pěti letech vášnivých sporů o to, co by ústavní smlouva měla vlastně obsahovat.

Británie je tradičně považována za nejvíc euroskeptického člena unie, byť od ní poslední dobou tento post více méně převzalo Polsko. Podobný zájem o referendum ale projevili v průzkumu FT i voliči v Německu, Španělsku, Itálii a Francii. Většina státníků, kteří budou jednat v Bruselu o podobě redukované smlouvy, ale o referenda nestojí. A to včetně těch, kteří už je slíbili v případě původního ústavního textu. Jen Dánové a Irové dopředu ohlásili, že referendum určitě uspořádají. Patrně proto, že jsou si jisti jasným „ano“.


Další podrobnosti o klíčovém summitu
Evropské unie, kde se bude jednat o euroústavě,
si přečtěte v úterním vydání deníku
Autor: Tomáš Jeník