12. února 2019 16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská komise chce po brexitu zachovat hladký provoz v tunelu pod kanálem La Manche

Evropská komise (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská komise (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise (EK) v úterý nabídla krátkodobá pravidla týkající se dočasného uznání platnosti bezpečnostních autorizací pro určité prvky železniční infrastruktury po vystoupení Británie z Evropské unie. Novinářům to po úterním jednání komise ve Štrasburku řekl její místopředseda pro pracovní místa, růst a investice Jyrki Katainen.

Dočasné řešení má po tři měsíce po případném brexitu bez dohody 29. března zajistit ochranu pasažérů a co nejhladší provoz v železničních tunelech spojujících britské ostrovy s pevninou pod kanálem La Manche, řekl Katainen.

Řešení by měly členské země i Evropský parlament (EK) potvrdit co nejdříve. Návrh předpokládá, že britská strana i po brexitu po zmíněné tři měsíce zachová své bezpečnostní standardy na identické úrovni s těmi, které jsou platné v unii. Dočasné opatření podle EK zajistí čas k přípravě nevyhnutelné dlouhodobé úpravy evropských pravidel.

Británie má unii opustit 29. března a politická situace v Londýně stále více naznačuje, že se tak nestane na základě dlouhé měsíce dojednávané vzájemné smlouvy. Takový výsledek je sice podle EU nadále prioritou pro zbývajících 27 zemí bloku, unie i státy se ale stále vážněji připravují na možnost, že brexit nebude smluvně podložen.

Pro takovou situaci už komise předložila celkem 19 legislativních návrhů a 88 upozornění pro nejrůznější oblasti. Další kroky ze své úrovně připravují členské země EU, včetně České republiky. Unijní exekutiva zdůrazňuje, že tyto ve značné míře prozatímní a dočasné návrhy nezmírňují plně dopady brexitu bez dohody ani nijak nenahrazují úroveň vztahů, které by Británie i sedmadvacítka měly po uzavření dohody o spořádaném odchodu.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.