Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinu musíme rychle vyzbrojit, apeluje v dopise Fiala s evropskými lídry

Německý kancléř Olaf Scholz se v Berlíně sešel s českým premiérem Petrem Fialou. (5. května 2022) foto: Reuters

Šéfové vlád pěti zemí Evropské unie, včetně českého premiéra Petra Fialy, vyzvali v otevřeném dopise k další podpoře Ukrajiny, která se už skoro dva roky musí bránit ruské agresi. Evropa by se podle nich neměla vzdát a měla by ještě zdvojnásobit své společné úsilí, zejména pokud jde o vojenskou pomoc Kyjevu. Důležitou roli by v pomoci mohli sehrát také partnerské země.
  11:31aktualizováno  12:17

„Ukrajinská vůle bojovat přetrvává a inspiruje nás všechny, kteří si vážíme svobody a spravedlnosti,“ zní v prvních odstavcích dopisu. „Rýsují se však zásadní problémy – Ukrajina má nedostatečné množství dělostřelecké munice,“ dodávají lídři Německa, Dánska, České republiky, Estonska a Nizozemska.

Na začátku loňského roku se Evropská unie (EU) zavázala dodat Ukrajině do konce března roku 2024 milion dělostřeleckých nábojů. „Tvrdá pravda: tohoto cíle jsme nedosáhli. Nemůžeme se však svého slibu jen tak vzdát,“ komentují lídři v dopise.

Podle nich je potřeba, má-li Ukrajina nadále bojovat, munici dodat. „Dodávky zbraní a munice na Ukrajinu ze strany členských států EU jsou důležitější než kdy jindy,“ apelují ve společném vyjádření německý kancléř Olaf Scholz, dánská premiérka Mette Frederiksenová, český premiér Petr Fiala, estonská premiérka Kaja Kallasová a předseda nizozemské vlády Mark Rutte.

„Pan premiér se dohodl s dalšími představiteli států na společném znění dopisu, který má za cíl i nadále podporovat vyzbrojování Ukrajiny a být příspěvkem do diskuze před čtvrtečním jednáním Evropské rady,“ okomentovalo dopis tiskové oddělení Úřadu vlády.

Souhlasíte s apelem pěti evropských lídrů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 7. února 2024. Anketa je uzavřena.

NE4915
ANO3793

V dopise se dále píše, že EU a její členské státy od počátku ruské invaze Ukrajinu silně podporují. „Rusku se ve válce, kterou proti Ukrajině zahájilo, nepodařilo dosáhnout žádných cílů,“ uvádí. „Naše úsilí však nesmí ochabnout. Musíme jej zdvojnásobit, abychom zajistili, že podporu udržíme tak dlouho, jak bude třeba,“ dodávají.

„Naše schopnost i nadále podporovat ukrajinskou obranu, během zimy i v dalším období, je rozhodující. Jde o naši společnou evropskou bezpečnost a pro statečné ženy a muže v ukrajinských bezpečnostních složkách je to otázka života a smrti,“ uvádí dopis.

Objednaná munice bude v boji až příští rok

„Musíme poskytnout munici a zbraňové systémy, včetně houfnic, tanků, bezpilotních letounů a protivzdušné obrany,“ píší lídři v dopise. Silně apelují, že je potřeba poslat pomoc co nejdřív, jelikož dodání trvá dlouho a nové objednávky se na bojiště dostanou až příštím rokem.

„Je nutné najít způsob, jak urychlit dodávky slíbené dělostřelecké munice na Ukrajinu. Může to být darováním stávajících zásob nebo společnými nákupy munice prostřednictvím našeho obranného průmyslu,“ navrhují.

Důležitou roli by také podle lídrů mohli sehrát partnerské země, které jsou vyzývány, aby se k pomoci připojili.

Právě o další vojenské, ale i finanční pomoci Ukrajině budou šéfové států a vlád jednat již tento čtvrtek na mimořádném summitu EU v Bruselu.

Summit má schválit dalších 50 miliard eur

Hlavním tématem čtvrtečního summitu EU je návrh na navýšení unijního rozpočtu na období let 2024 až 2027 a uvolnění dalších 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun) na takzvanou ukrajinskou facilitu, tedy finanční pomoc Ukrajině. Plán na zvýšení rozpočtu na prosincovém jednání zablokoval maďarský premiér Viktor Orbán. Nyní je pozice Budapešti nejasná.

Jedním z požadavků Maďarska mimo jiné je, aby se pomoc pro Ukrajinu každý rok znovu schvalovala, respektive aby ji případně Budapešť mohla každoročně vetovat. S tím ale členské státy EU nesouhlasí.

V novém návrhu závěrů ze summitu z noci přibyl odstavec, ve kterém se píše, že „Evropská rada bude každý rok diskutovat o implementaci (ukrajinské) facility“. Cílem této debaty bude poskytnout „vodítka a podklady pro další přístup EU k situaci vyplývající z ruské agrese na Ukrajině“.

Podle nejmenovaného vysokého činitele EU došlo v maďarskému postoji v posledních dnech k určitému posunu. „Zatím ale dohoda není,“ řekl v úterý tento zdroj a dodal, že vyjednávání s maďarskou delegací se v posledních týdnech odehrávala téměř každodenně. „Nyní jsme dospěli do stadia, kdy je to už na lídrech, aby rozhodli, co dál,“ dodal informovaný unijní představitel.

Summit EU začíná ve čtvrtek v deset hodin ráno. Již ve středu večer se má ale uskutečnit neformální večeře pořádaná šéfem Evropské rady Charlesem Michelem. Zda se večeře zúčastní právě i Viktor Orbán, není jasné. Český premiér Petr Fiala na ní nebude, do Bruselu přijede až ve čtvrtek ráno.

Ve svém zvacím dopise pro unijní vůdce Michel napsal, že hlavním tématem jednání bude právě revize víceletého finančního rámce EU. „Na našem posledním setkání v prosinci 26 lídrů podpořilo vyvážený vyjednávací balíček, který zohlednil jasný soubor hlavních priorit – podpora pro Ukrajinu, zvládání migrace, podpora Západního Balkánu a naše reakce na přírodní katastrofy,“ uvedl šéf Evropské rady. Tuto dohodu je podle něj potřeba rozšířit na všech 27 států. „Zajištění dohody je zásadní pro naši důvěryhodnost a v neposlední řadě pro dodržení našeho závazku o podpoře Ukrajiny,“ dodal Michel.

Ukrajina dostane novou zbraň, ve výbavě ji nemají ani USA:

Autor: