Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Česko a Belgie sdílely s orgány EU, co vyšetřily o ruském vměšování do voleb

Německý kancléř Olaf Scholz, předseda vlády České republiky Petr Fiala, belgický král Philippe a belgický premiér Alexander De Croo hovoří během zvláštního zasedání Evropské rady v Bruselu. (17. dubna 2024) foto: Reuters

Český premiér Petr Fiala a belgický premiér Alexander de Croo v úterý poslali dopis hlavám institucí Evropské unie a lídrům členských států, v němž informují o závěrech vyšetřování ruských pokusů vměšovat se do chodu Evropského parlamentu a do voleb. Před začátkem mimořádného summitu EU to ve středu sdělila předsedkyně europarlamentu Roberta Metsolaová.
  20:06aktualizováno  20:08

De Croo dopis sdílel na síti X. Mimo jiné se v něm píše, že pokusy o vměšování „zahrnovaly předání hotovosti, především v Česku“.

K zahájení vyšetřování proruských špionážních sítí v evropských zemích podle dřívějšího prohlášení premiéra Fialy přispělo nedávné odhalení české Bezpečností informační služby ohledně platformy Voice of Europe.

„Jedním z témat jednání s předsedkyní europarlamentu bude možné rozšíření mandátu Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) o boji s dezinformačními kampaněmi,“ řekl ve středu De Croo. „Máme vážná podezření, že Rusko se aktivně pokusilo ovlivnit naši demokracii. Pro její obranu uděláme všechno,“ dodal.

Jednat se bude o dalších sankcích proti Íránu

Středeční mimořádný summit Evropské rady je posledním před volbami do EP, které se konají druhý červnový víkend. Česko na summitu zastupuje premiér Fiala, který do Bruselu ve středu přiletěl z návštěvy USA.

Šéfové států a vlád se během prvního dne jednání budou zabývat situací na Ukrajině a na Blízkém východu. Prostřednictvím videokonference se připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podle poslední verze návrhu závěrů schůzky unijní vůdci jednoznačně odsoudí íránský útok na Izrael a vyjádří pevnou podporu Kyjevu.

„Evropská rada vyzývá Írán a jeho stoupence, aby zastavili všechny útoky, a naléhavě vyzývá všechny strany, aby zachovaly maximální zdrženlivost a zdržely se jakýchkoli akcí, které by mohly zvýšit napětí v regionu,“ stojí ve středečním návrhu závěrů.

V dokumentu rovněž přibyla věta, že Evropská unie je připravena přijmout vůči Íránu další restriktivní opatření. Nové sankce by se měly týkat dodávek íránských bezpilotních letounů, ale také raket. O tématu hovořili už v úterý prostřednictvím videokonference unijní ministři zahraničí, o podobných sankcích se nyní zmiňuje také Washington.

Zavedení dalších restriktivních kroků vůči Íránu prosazuje řada členských států EU včetně České republiky. Sankce by se měly týkat dvou oblastí, kromě dodávek dronů a raket by se sankční režim měl zaměřit též na íránské revoluční gardy. Další podrobnosti by měli projednávat na své pondělní schůzce v Lucemburku unijní ministři zahraničí.

Ještě před začátkem dnešního jednání se státníci setkali na recepci v královském paláci, kterou u příležitosti belgického předsednictví uspořádal král Phillipe. Samotný summit začal pracovní večeří, kromě Ukrajiny a Blízkého východu by unijní lídři dnes měli řešit rovněž i vztahy Evropské unie a Turecka.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...