Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Evropská unie a USA žádají propuštění čínské aktivistky odsouzené za reportáže z Wu-chanu

Koronavirus v čínském Wu-chanu. foto: Gao Xiang/Xinhua via APČTK

Brusel - Evropská unie a Spojené státy dnes vyzvaly Čínu, aby propustila aktivistku, která byla v pondělí odsouzena ke čtyřem rokům vězení za reportáže z Wu-chanu. Bývalá právnička Čang Čan v únoru natáčela situaci ve Wu-chanu, kde v té době bylo první velké ohnisko šíření nového typu koronaviru.
  17:12aktualizováno  20:04

Čínská aktivistka dostala za reportáže z Wu-chanu čtyřletý trest. Měla prý podněcovat ‚vyvolávání nepokojů‘

Čang následně záběry zveřejňovala na sociálních sítích. EU rovněž vyzvala, aby byli propuštěni i další aktivisté za lidská práva a novináři uvěznění v Číně, informovala agentura AFP.

Mluvčí unijní diplomacie Peter Stano uvedl, že podle věrohodných zdrojů byla Čang Čan ve vazbě mučena a špatně se s ní zacházelo. To vedlo podle mluvčího k výraznému zhoršení zdravotního stavu této aktivistky. „Je velmi důležité, aby dostala adekvátní lékařskou péči,“ uvedl mluvčí.

K propuštění čínské aktivistky vyzval také šéf americké diplomacie Mike Pompeo. „Čínská komunistická strana znovu ukázala, že udělá vše, co je v její moci, aby umlčela ty, kteří zpochybňují oficiální stranickou linii,“ prohlásil Pompeo.

Čínské úřady aktivistku zadržely v polovině května a soud odmítal její podmínečné propuštění. Podle obhájců Čang drží za své propuštění hladovku a její zdravotní stav se výrazně zhoršil.

Čínské aktivistce hrozí pětileté vězení za reportáže z Wu-chanu, více než půl roku je držená v Šanghaji

Podle čínských úřadů Čang šířila falešné informace a tím narušovala veřejný pořádek. Organizace na ochranu lidských práv ale poukazují na to, že Peking zadržel i další aktivisty, kteří nezávisle informovali o situaci ve Wu-chanu během akutní fáze epidemie. Tyto informace byly často v rozporu s tím, co tvrdila čínská státní média.

Čína na výzvu Evropské unie nereagovala. Výzva přitom zazněla v době, kdy se EU chystá uzavřít s Čínou významnou dohodu o investicích, uvádí AFP. Jednání o dohodě začala v roce 2014.

Naprostý výmysl, označila šéfka wuchanského institutu teorie o původu koronaviru z čínské laboratoře

Evropská unie vyzvala k propuštění i dalších novinářů a aktivistů. Mezi nimi je také ujgurský intelektuál a laureát Sacharovovy ceny Ilham Tohti či veterán čínské opozice Čchin Jung-min. Cenu každoročně uděluje Evropský parlament. EU tvrdí, že v Číně je čím dál více omezována svoboda tisku, zhoršuje se přístup k informacím a na vzestupu je zastrašování novinářů.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...