19. dubna 2017 14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sníh v Evropě: v Maďarsku bylo bez proudu 24 tisíc domácností, Rakousko varuje před lavinami

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Evropu pokryl sníh. Muž v Budapešti odklízí cestu pro pěší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropu pokryl sníh. Muž v Budapešti odklízí cestu pro pěší. | foto: ČTK

BERLÍN Sníh uprostřed dubna zkomplikoval život motoristům a chodcům v některých zemích Střední Evropy a Balkánu. Na jihu Maďarska se ocitlo na 24 tisíc domácností bez elektřiny a musel být přerušen provoz na hraničním přechodu do Srbska Tompa. Západorakouské spolkové země Tyrolsko a Vorarlbersko mají třetí nebo čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí a čerstvý sníh i v údolích.

Na jihu Maďarska způsobila sněhová nadílka komplikace v dopravě a výpadky proudu. Kolem 24 tisíc domácností zůstalo bez elektřiny ve 30 obcích okresu Bács-Kiskun, informovala agentura MTI.

Na několik hodin byl kvůli výpadku proudu uzavřen hraniční přechod Tompa ve směru do Srbska. Dopravní komplikace způsobil sníh také v maďarském hlavním městě Budapešti.

Několik dopravních nehod je v souvislosti s nečekaným vpádem zimy hlášeno z Horních Rakous. Z tamních hor je navíc hlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Stejně je tomu i v Tyrolsku a Vorarlbersku. Na severu Tyrolska v nadmořských výškách nad 2000 metrů platí čtvrtý stupeň; od soboty tam napadlo až 150 centimetrů čerstvého sněhu.

V Rakousku navíc nasněžilo i v nižších polohách a na vozovkách zůstal rozbředlý sníh. Jenom z hornorakouského okresu Freistadt při hranicích s Českou republikou se v úterý staly dvě dopravní nehody se zraněnými.

Kachna hledající jídlo pod sněhem. Německo
Těžký sníh v Bosně polámal stromy.

Aprílové počasí dnes ráno zkomplikovalo dopravu také na jihoněmeckých silnicích. Na mnoha místech Bavorska tak motoristé zápolili s kluzkými vozovkami pokrytými sněhem. Závažnější nehody přesto hlášeny nebyly. V úterý odpoledne ale náhlá sněhová nadílka v Dolním Bavorsku zapříčinila hromadnou nehodu 12 automobilů, při níž bylo zraněno několik lidí.

Mrazivé teploty a sníh překvapily také Balkán. Například bosenskou metropoli Sarajevo v noci na dnešek zasáhla sněhová bouře.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz