Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sníh v Evropě: v Maďarsku bylo bez proudu 24 tisíc domácností, Rakousko varuje před lavinami

Svět

  14:26
BERLÍN - Sníh uprostřed dubna zkomplikoval život motoristům a chodcům v některých zemích Střední Evropy a Balkánu. Na jihu Maďarska se ocitlo na 24 tisíc domácností bez elektřiny a musel být přerušen provoz na hraničním přechodu do Srbska Tompa. Západorakouské spolkové země Tyrolsko a Vorarlbersko mají třetí nebo čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí a čerstvý sníh i v údolích.

Evropu pokryl sníh. Muž v Budapešti odklízí cestu pro pěší. foto: ČTK

Na jihu Maďarska způsobila sněhová nadílka komplikace v dopravě a výpadky proudu. Kolem 24 tisíc domácností zůstalo bez elektřiny ve 30 obcích okresu Bács-Kiskun, informovala agentura MTI.

Na několik hodin byl kvůli výpadku proudu uzavřen hraniční přechod Tompa ve směru do Srbska. Dopravní komplikace způsobil sníh také v maďarském hlavním městě Budapešti.

Několik dopravních nehod je v souvislosti s nečekaným vpádem zimy hlášeno z Horních Rakous. Z tamních hor je navíc hlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Stejně je tomu i v Tyrolsku a Vorarlbersku. Na severu Tyrolska v nadmořských výškách nad 2000 metrů platí čtvrtý stupeň; od soboty tam napadlo až 150 centimetrů čerstvého sněhu.

V Rakousku navíc nasněžilo i v nižších polohách a na vozovkách zůstal rozbředlý sníh. Jenom z hornorakouského okresu Freistadt při hranicích s Českou republikou se v úterý staly dvě dopravní nehody se zraněnými.

Kachna hledající jídlo pod sněhem. Německo
Těžký sníh v Bosně polámal stromy.

Aprílové počasí dnes ráno zkomplikovalo dopravu také na jihoněmeckých silnicích. Na mnoha místech Bavorska tak motoristé zápolili s kluzkými vozovkami pokrytými sněhem. Závažnější nehody přesto hlášeny nebyly. V úterý odpoledne ale náhlá sněhová nadílka v Dolním Bavorsku zapříčinila hromadnou nehodu 12 automobilů, při níž bylo zraněno několik lidí.

Mrazivé teploty a sníh překvapily také Balkán. Například bosenskou metropoli Sarajevo v noci na dnešek zasáhla sněhová bouře.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat