Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Existují důkazy, že let MH17 sestřelila ruská raketa Buk, uvedl nizozemský soud. Proces vrcholí

Svět

  15:28
Amsterodam - Soudce nizozemského soudu v úterý v procesu kvůli sestřelení civilního letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou uvedl, že existují důkazy, že pád letounu způsobila exploze rakety Buk ruské výroby. Informovala o tom agentura Reuters. Předkládáním důkazů v úterý druhým dnem pokračuje rozhodující fáze soudního řízení se čtyřmi obviněnými ze sestřelu letadla, v němž zahynulo bezmála 300 lidí.

Ozbrojený proruský rebel u trosek letu MH17 (archivní snímek z července 2014). foto: Reuters

Rekonstrukce sestřeleného letadla před tiskovou konferencí o výsledcích...
Místo katastrofy malajského letounu Boeing 777 na lince MH17. Letadlo po...

Letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru podle obžaloby sestřelila raketa odpálená z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. 

Nizozemsko zažaluje Rusko kvůli sestřelu letadla nad Donbasem. Zemřelo při něm 298 lidí

Všech 298 cestujících a členů posádky přišlo o život. Většinu obětí tvořili Nizozemci, proto se proces koná právě v Nizozemsku v přísně střežené síni na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu.

„Experti konstatovali, že náraz do trupu letadla odpovídá raketovému systému Buk a hlavici rakety Buk. Nebylo nalezeno žádné poškození, které by nebylo slučitelné s tímto scénářem či které by naznačovalo scénář jiný,“ řekl soudce Hendrik Steenhuis.

Po několika letech shromažďování důkazů dospěl v květnu 2018 tým mezinárodních vyšetřovatelů k závěru, že letadlo Boeing 777 zasáhla raketa Buk vystřelená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z prostoru kontrolovaného proruskými separatisty.

Nizozemská vláda viní ze sestřelu Moskvu. Rusko svou účast na incidentu popírá. Čtyři obvinění - tři Rusové a jeden Ukrajinec ruské národnosti - jsou souzeni v nepřítomnosti. Nejspíše se nyní nacházejí v Rusku. V případě odsouzení jim hrozí až doživotní vězení.

Obvinění Rusové a Ukrajinec v případu MH17 se k soudu nedostaví. Rusko jakoukoliv odpovědnost odmítá

Soudci mají tento týden posoudit, jaký druh rakety stroj MH17 zasáhl, odkud byla raketa vypálena a zda je za odpal zodpovědná právě čtveřice obviněných.

„Dnes je to o tom, zda to byl Buk nebo ne,“ řekl před dnešním soudním slyšení Hans de Borst, který při sestřelení letadla přišel o dceru. „Myslím, že otázka je už zodpovězená, ale musí to říct soud, takže je to důležité,“ doplnil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!