22. října 2018 7:32, aktualizováno  23:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

K Mexiku míří hurikán Willa. Mírně slábne, pořád je ale extrémně nebezpečný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Hurikán Willa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hurikán Willa | foto: ČTK

MEXIKO Hurikán Willa, který míří z Tichého oceánu k západnímu pobřeží Mexika, mírně zeslábl na čtvrtý stupeň na hurikánové škále, pořád je ale extrémně nebezpečný, napsala agentura AP. Podle ní udeří hurikán na mexické pobřeží zřejmě v úterý jižně od města Mazatlán. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) v pondělí varovalo, že živel může do této části Mexika přinést prudký vítr, záplavové lijáky a přívalové vlny.

Hurikán, který provází vítr o rychlosti až 260 kilometrů za hodinu, se nachází 215 kilometrů jihozápadně od Cabo Corrientes na pobřeží mexického státu Jalisco a pohybuje se severním směrem rychlostí kolem 11 kilometrů v hodině. Na mexické pobřeží by podle odhadů NHC měl dorazit v úterý večer nebo ve středu nad ránem místního času (ve středu ráno SELČ). Do té doby má zeslábnout, přesto ale bude velmi nebezpečný.

22.října 2018 v 23:10, příspěvek archivován: 22.října 2018 v 23:20

BREAKING: Hurricane Willa weakens slightly, now Category 4 storm but still 'extremely dangerous' as it heads toward Mexico.

Očekává se, že hurikán zasáhne jih mexického státu Sinaloa a státy Nayarit a Jalisco. Kromě bouře, větru a lijáků se podle mexického meteorologického ústavu v této oblasti dají předpokládat až čtyřmetrové mořské vlny. Obyvatelé pobřežních oblastí by se měli připravit na možnost bleskových záplav, zatímco na svazích hor mohou hrozit sesuvy půdy.

Některá města v pobřežních oblastech států Sinaloa, Nayarit a Jalisco zrušila už pro pondělí vyučování ve školách; zda bude obnoveno v úterý oznámí úřady podle aktuální situace.

V jihozápadní části Mexika se lidé pro změnu chystají na příchod tropické bouře Vicente, která je sice slabší než Willa, avšak v některých částech států Guerrero, Michoacán a Colima by podle meteorologů mohla způsobit záplavy.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz