Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Francie přivezla ze syrských táborů několik dětí džihádistů. Část z nich jsou sirotci

Svět

  16:02aktualizováno  22:22
PAŘÍŽ - Francie v pátek do země přivezla pět dětí džihádistů, kteří bojovali v řadách teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Dětem je pět a méně let, část z nich jsou sirotci, informovalo podle agentury AFP francouzské ministerstvo zahraničí. Repatriované děti dosud žily v uprchlických táborech na severovýchodě Sýrie. K teroristům v Sýrii a Iráku se v minulých letech připojily stovky francouzských občanů a řada z nich založila v samozvaném Islámském státu rodiny.

Lidé a země – Ženy islamistů z IS: Islámský stát v Sýrii a Iráku padl a je najednou nikdo nechce. Nemají doklady, žijí ve stanech a jejich domovské země je nechtějí. Jejich manželé – militantní islamisté, jsou buď mrtví, nebo v zajetí. Ony ztratily své ochránce. Mnohé z nich byly součástí mašinerie IS, jsou tu ale také ženy a dívky provdané proti své vůli. Seznamte se s manželkami džihádistů z Islámského státu. foto: Lenka Klicperová

Za brutální vraždu západních cyklistů v Tádžikistánu dostal džihádista doživotí. Jako jeden z mála přežil zátah

Armádním letadlem v pátek do Francie dorazilo celkem pět dětí. Tři z nich jsou potomky Julie Manincheddaové, mladé Francouzky, která odešla v roce 2014 se svým tehdejším mužem, Němcem Martinem Lemkem do Sýrie, aby se připojili k teroristické organizaci IS. Děti ve věku jeden, tři a pět let jsou potomky Manincheddaové a jejího druhého manžela, bojovníka IS původem z Maroka. On, jeho manželka i jedno z jejich dětí zahynuli před půl rokem při bombardování držav IS na severovýchodě Sýrie.

Totožnost tří z pěti dětí potvrdil právník rodičů Manincheddaové, kteří dlouhodobě usilovali o to, aby úřady jejich vnoučata převezly do Francie. Francouzské ministerstvo zahraničí  v prohlášení uvedlo, že repatriované děti jsou sirotci a děti „izolované“. Podle agentury DPA jde zřejmě o děti, které ve víru bojů ztratily kontakt se svými rodiči. Děti se nejprve dostaly do péče lékaře a psychologa a následně si je převzaly justiční orgány.

Prohlášení francouzské diplomacie zdůraznilo, že s „blízkými, kterých se to týká“, jsou úřady v kontaktu a o příjezdu dětí byli informováni. Zda budou nyní děti vyrůstat u příbuzných, není ale jasné.

Paříž v pátek zároveň poděkovala za spolupráci při repatriaci dětí Syrským demokratickým silám (SDF), arabsko-kurdské koalici, která bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát v Sýrii. Podle odhadů žije v detenčních a uprchlických táborech v Sýrii, které má pod kontrolou SDF, asi osm desítek dětí francouzských džihádistů.

Dlouhodobý boj  proti teroristům z IS

Už ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron zklamal naděje některých francouzských rodin, které žádají, aby jejich blízcí, kteří se v uplynulých letech připojili k teroristické organizaci IS, byli převezeni do Francie a postaveni před místní soudy. „Co se týče dospělých francouzských státních příslušníků, bojovníků a džihádistů, kteří se připojili k IS, francouzská pozice se nemění: musí být souzeni na místě, kde spáchali své zločiny,“ uvedl Macron. Francouzské ministerstvo zahraničí v pátek dodalo, že to je otázka „soudní i bezpečnostní“. 

Neochotu evropských zemí přijímat své občany, kteří se připojili na Blízkém východě do bojů v řadách IS, kritizovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Západní země se podle ní svých občanů snaží „zbavit“. Mluvčí zároveň vyzvala, aby detenční tábory, ve kterých jsou drženi bojovníci IS a jejich rodinní příslušníci, předala arabsko-kurdská koalice SDF syrské vládě.

Francie je součástí mezinárodní koalice, která bojuje proti teroristům z IS v Sýrii. Její občané tvořili nejpočetnější skupinu zahraničních bojovníků z Evropy v řadách IS. Islamisté, kteří své činy často zdůvodňovali právě zapojením Paříže do bojů na Blízkém východě, zabili při teroristických útocích na francouzském území v posledních letech téměř 250 lidí.

Autor: