Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Francie se otevírá. Opozici ale vadí sledování lidí skrze vládní aplikaci

Svět

  5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Na počátku koronavirové pandemie si francouzská vláda přála, aby v zemi zavládla národní jednota. V současnosti se jí toho podařilo dosáhnout. Opozice je sjednocená. Bohužel však proti vládě a ve snaze kritizovat její nová opatření.

Předseda francouzské vlády Édouard Philippe. foto: AP/ČTK

V úterý, když premiér Édouard Philippe představil plán na otevření země a požádal Národní shromáždění o jeho potvrzení, byly levice i pravice připravené nová nařízení blokovat. Nelíbilo se jim totiž hned několik částí vládního plánu, ale i způsob, jakým vláda o schválení žádala.

Miliardářský komplex s vlastním testováním na koronavirus dráždí obyvatele Francouzské riviéry

Předseda vlády během odpoledne oznámil, že uzavření země „nemůže dál trvat“. Budou ale nadále platit některá opatření, jako například nošení roušek ve veřejné dopravě. Otevřou se školy i obchody, uzavřené zůstanou kavárny a restaurace. Původně avizovaná myšlenka, že by se Francie vrátila k běžnému životu 11. května, se však neuskuteční. Vláda totiž nechce riskovat „návrat epidemie“. Plán je podle Philippa založen na principech „ochrana, testování, izolace“ a úřady budou od 11. května testovat 700 tisíc lidí denně.

Že opozice bude proti, bylo ale jasné ještě předtím, než se vládní plán vůbec dostal na půdu Národního shromáždění. Podle kritiků totiž vláda nezvládla hned několik záležitostí, ať už šlo o nedostatek roušek pro populaci, či příliš brzké otevření škol. 

Digitální sledování poslanci nechtějí

Poslancům ale především vadilo, že jedním z návrhů vlády je „digitální sledování“ populace skrze mobilní aplikaci StopCovid, která by podle vlády mohla pomoci v dohledávání dalších nakažených.

Vláda navíc odmítla hlasování o otevření země jakkoliv rozdělit, takže bylo pro opozici složité návrh blokovat – zabránila by totiž samotnému otevření země a ne jen sledování obyvatel.

„Takže chcete, abychom otevřeli zemi a omezili demokracii. Jak nás můžete nutit, abychom vám dali bianco šek v tak závažné otázce? Není to správné ani demokratické. Takto se národní jednota nebuduje,“ uvedl v neděli socialista Olivier Faure a na stejné notě se přidal i Eric Woerth z pravicových Republikánů: „Vždy jsme byli konstruktivní opozice a hlasovali jsme pro zákony, když byly spravedlivé, ale tyto podmínky jsou nepřijatelné.“ Strana v úterý dopoledne avizovala, že její poslanci ruku pro nová vládní opatření nezvednou.

Mohlo by se zdát, že jde jen o sbírání politických bodů, ale i odborníci na telekomunikace se domnívají, že je kolem aplikace StopCovid příliš mnoho neznámých.

„Stát by musel zajistit, že na aplikaci bude dohlížet nezávislý orgán, a určit přesné datum, kdy sledování obyvatel skončí,“ uvedli v názorovém článku pro deník Le Monde experti ze společnosti Télécom Paris. Navíc podle jejich soudu ani aplikace nemůže fungovat, jelikož k jejímu úspěšnému využití bude nutné, aby jí disponovalo přinejmenším 60 procent populace, což se nejspíš nestane. „Stejně jako u své singapurské sestřenice TraceTogether bude fungovat na dobrovolné bázi a bude na lidech, zda si ji stáhnou. Asijskou aplikaci si stáhlo jen 10 procent populace,“ vysvětlili odborníci.

Uvolnění karantény je ale podle deníku Le Monde namístě. Poslední statistiky totiž ukazují, že ekonomika Francie rapidně zpomaluje a nezaměstnanost v zemi za březen vzrostla o 7 procentních bodů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!