14. listopadu 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouz unikl vězení na Sibiři. Přešel ruské hranice hlídané psy a snipery

Unikl ze Sibiře. Yoann Barbereau na tiskové konferenci v Nantes. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unikl ze Sibiře. Yoann Barbereau na tiskové konferenci v Nantes. | foto: Reuters

PRAHA Ruské úřady ho obvinily z pedofilie a chtěly ho zavřít na 15 let v pracovním táboře na Sibiři. Francouzovi Yoannu Barbereauovi se podařilo po více než rok unikat úřadům a nakonec prchnout z Ruska. Musel se vyhnout vlkům, psům i sniperům. Minulý týden se konečně setkal se svou rodinou ve své rodné zemi.

„Riskoval jsem svůj život. Na hranicích byly dvě hlavní hrozby. Psi a snipeři. Psy Rusové nemají proto, aby štěkali, ale proto, aby vás neutralizovali. Jinak řečeno, pokud budou muset, utrhnou vám ruku. Ale daleko horší byli ruští snipeři,” uvedl Yoann Barbereau, Francouz, který unikl zajetí na Sibiři a prchal před ruskými úřady více než rok.

Barbereau byl ředitelem francouzského centra v ruském Irkutsku. Jeho příběh začal na konci ledna, kdy jej prý uneslo a zbilo deset mužů. V únoru 2015 byl pak předvolán na policii, kde ho vyšetřovatelé obvinili z navštěvování pornografických a pedofilních stránek a zneužívání jeho dcery Héloïse. Barbereau taková obvinění popřel a tvrdil, že mu někdo naboural počítač a vytvořil tak kompromitující materiál na jeho osobu.

Strávil 71 dní ve vazbě a několik měsíců na psychiatrii. Tam jednomu z novinářů řekl, že byl donucen dát úplatek téměř milion rublů, aby mu někdo nevpíchl jedovatou látku místo léku. Do začátku procesu zbývalo ještě několik měsíců. Ty strávil Francouz v domácím vězení se sledovacím zařízením na kotníku.

S přípravou obhajoby mu pomáhala jeho žena. V srpnu loňského roku začal proces za zavřenými dveřmi a Barbereauovi hrozilo, že bude odsouzen k 15 letům vězení v pracovních táborech na Sibiři.

„Tehdy jsem si uvědomil, že jde opravdu do tuhého a musím s tím něco udělat,“ uvedl Barbereau pro deník Le Parisien. Po odložení jednání se rozhodl, že uteče.

Telefon poslal do Mongolska, sám cestoval do Moskvy

Zařízení, které měl připoutané ke kotníku prý obalil alobalem, aby nemohlo vysílat jeho polohu, a nastoupil do autobusu směrem do Mongolska. To jen proto, aby z něj opět vystoupil a zanechal za sebou svůj mobilní telefon, který by mohla policie sledovat. O několik dní později zjistil, že jeho telefon nakonec skončil v Ulánbátaru.

Francouzova žena a dcera odletěly do Londýna. Barbereau se mezitím dle svých slov za použití falešné identity odebral do Moskvy, kde se skryl na francouzské ambasádě. Cestoval díky aplikaci Blabla car, která umožňuje spolujízdu v autě v dalšími lidmi.

08.listopadu 2017 v 23:28, příspěvek archivován: 13.listopadu 2017 v 18:06

Le sourire de Yoann Barbereau, entouré de ses proches à Roissy. Le fugitif nantais a réussi à rentrer en France après 14 mois de clandestinité en Russie. Les coulisses d'une histoire rocambolesque, loin d'être terminée, ce jeudi dans #EnvoyeSpecial #France2 #Kompromat https://t.co/SPbCZ5xtDA

Velvyslanec mu prý ale vřelé přivítání nenachystal. Schovat Barbereaua prý bylo příliš riskantní a mohlo to ovlivnit vzájemné vztahy s Ruskem. Na Francouze byl navíc i vydaný mezinárodní zatykač. Na velvyslanectví strávil rok a byl v kontaktu s minimem lidí. Ačkoliv jej dlouho ambasador přesvědčoval, že na jeho případu se pracuje, neměl Francouz pocit, že by se jeho záležitost pohnula jakýmkoliv směrem.

Připravil se tedy na odchod z ambasády a další cestu přes Rusko. Tentokrát však chtěl uprchnout ze země. Zapamatoval si satelitní mapy hraniční oblasti a aniž by o svém odchodu informoval své okolí, opustil ambasádu.

S sebou měl prý jen batoh s pár osobními věcmi, baterku, telefon, kapesní nůž a kleště. Přes hranice se chtěl dostat za pomoci ruského přítele, který jej měl převést za Západ.

„Nebál jsem se, byl jsem až příliš soustředěný na to, abych se neztratil,“ řekl novinářům Barbereau. Strávil deset hodin v hustém lese, kde se setkal i s vlky. Nejděsivější část ho však teprve čekala na hranicích, kde byli psi a snipeři.

Nakonec se mu podařilo přejít hranice do jednoho z pobaltských států. Vyčerpaný přišel k hraniční hlídce za hranicemi a požádal ji, aby ho odvezla. Po několika dnech zpravodajského výslechu mu bylo umožněno vrátit se do Francie, kde se minulý týden po více než roce konečně setkal se svou rodinou.

Nejvíce zarážející pro něj bylo, že francouzská vláda nebyla schopná vyjednat s Rusy jeho propuštění. Teď po francouzských úřadech žádá, aby jej omilostnily.

„Francouzská diplomacie přiznala, že selhala při ochraně a má v plánu kompenzovat Yoanna za to, čím si prošel,“ uvedl během tiskové konference Barbereauův advokát Olivier Arnaud.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz