6. listopadu 2019 13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ali Majšú je mrtev. Francouzi zlikvidovali druhého nejhledanějšího teroristu Afriky

Francouzské vojenské jednotky v Africe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzské vojenské jednotky v Africe. | foto: Armée francaise

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzští vojáci zabili vůdce džihádistické organizace v Mali Aliho Majšúa. Speciální vojenské jednotky jej zlikvidovaly v noci z 8. na 9. října, vláda to ale oznámila tento týden. Po útoku islamistů v této západoafrické zemi zahynul o víkendu příslušník francouzské armády.

„Šlo o neutralizaci velice vlivné osoby,“ uvedla v úterý na palubě francouzského vládního letounu ministryně obrany Florence Parlyová. „Tento Maročan byl i podle Američanů druhým nejhledanějším teroristou v Sahelu (území severní Africe na jižním okraji Sahary).“

Zlikvidovaným džihádistou byl Ali Majšú, který je považován za zakladatele a současně šéfa džihádistické organizace Skupina podporující islám a muslimy (JNIM), která je spřízněná s mezinárodní teroristickou sítí Al-Káida. V minulosti se přihlásila k řadě útoků a únosů v Mali, ale například i v sousední Burkině Faso. Cílem útoků byli také francouzští vojáci.

„Ali Majšú, náboženský vůdce, náborář a zosnovatel mnoha atentátů, byl podněcovatelem nenávisti,“ uvedla v úterý večer Parlyová na twitteru. „Je velice důležité rozkládat tato hnutí, ale jeho smrt automaticky celé hnutí nerozloží. V boji proti terorismu musíme pokračovat,“ řekla ministryně agentuře AFP.

Majšú býval podle údajů OSN radikálním imámem a organizace jej vedla na mezinárodním sankčním seznamu. Na seznam teroristů ho zařadily také Spojené státy a Evropská unie. Jeho organizace JNIM se koncem září a začátkem října přihlásila k několika útokům na maliské vojenské jednotky, které si vyžádaly 40 životů.

Podle deníku Le Monde je Majšú již druhým dopadeným vůdcem JNIM tento rok. V únoru francouzští vojáci zabili druhého nejvýše postaveného muže této skupiny Džamíla Ukášu. Tento islamista stál v čele samozvaného emirátu Sahara, který vyhlásila na severu Afriky teroristická organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM).

Na 4500 francouzských vojáků bojuje v Mali a dalších zemích Sahelu v rámci protiteroristické operace Barkhane. Při výbuchu nastražené nálože v malijském regionu Ménaka zahynul o víkendu jeden francouzský voják. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Francouzi doufají, že se jim podaří dokončit veškeré operace nutné pro zajištění bezpečnosti do konce roku 2020. Následnou podporu regionu plánují skrze organizaci G5 Sahel, jejíž součástí budou Mauretánie, Niger, Mali, Burkina Faso a Čad.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!