Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Národní fronta Le Penové se přejmenovala. Chce se distancovat od minulosti

Šéfka Národní fronty Marine Le Penová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Národní fronty Marine Le Penová. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) změnila v pátek název na Národní sdružení (RN). Krok, který má straně pomoci distancovat se od její antisemitské a rasistické minulosti, získat nové stoupence a na politické scéně spojence, navrhla v březnu šéfka strany Marine Le Penová.

V pátek Le Penová na zasedání širšího výboru strany v Lyonu oznámila, že změnu podpořili v korespondenčním hlasování členové strany. Pro podle Le Penové hlasovalo přes 80 procent z nich.

„Svět se mění a my také. Ve světě a v Evropě fouká nový vítr,“ prohlásila v pátek Le Penová podle francouzských médií.

Bývalý šéf FN Jean-Marie Le Pen označil nový název za zradu, „ostudné mazání identity“ strany a nejdrsnější ránu, jakou kdy strana od svého vzniku v roce 1972 dostala. Le Pen byl šéfem FN téměř 40 let. Skončil v roce 2011, kdy jej nahradila jeho dcera Marine Le Penová. FN loni utrpěla porážku v prezidentských volbách, když Le Penová výrazně prohrála ve druhém kole s Emmanuelem Macronem. V červnových parlamentních volbách do 577členného Národního shromáždění získala strana osm křesel, čímž si o šest polepšila.

Nechce být vnímána jako protestní hnutí

Strana, která se staví proti evropské integraci a proti imigraci, se od té doby pokouší přiblížit k hlavnímu proudu francouzské politické scény. Nechce už být vnímána jako protestní hnutí, ale potenciální vládní síla. Pod vedením Le Penové se Národní fronta distancovala od rasismu. Nyní hlásá politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze „pravým Francouzům“ a chránit je před globalizací a před „islamizací“ Francie.

Podle agentury AP Le Penová doufá, že šance její strany posílí i první populistická vláda v západní Evropě, která vznikla v Itálii a v pátek složila přísahu. „Je to vítězství demokracie nad zastrašováním a výhrůžkami Evropské unie. Nic nezabrání návratu lidu na scénu dějin,“ napsala Le Penová v pátek na svém twitteru.

Národní fronta

Krajně pravicová strana se staví proti evropské integraci a proti imigraci. Od roku 2011 ji vede Marine Le Penová, která loni postoupila do druhého kola prezidentských voleb, ve kterém výrazně prohrála. Vedení strany převzala od svého otce a zakladatele strany, Jeana-Marii Le Pena.

Le Pen založil FN v roce 1972, když kolem sebe sdružil odpůrce přistěhovalců a evropské integrace, stejně jako některé monarchisty a klerikály. Od začátku byla populistickou stranou. Její původní název zněl Národní fronta za francouzskou jednotu.

Pod vedením Marine Le Penové se FN distancovala od rasismu. Nyní hlásá politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze "pravým Francouzům" a chránit je před globalizací a před "islamizací" Francie.

Parlamentní zisky FN v průběhu let rostly a zase se snižovaly. V roce 1986 měla 35 křesel v parlamentu, po změně volebního systému už jen po jednom v letech 1988 a 1997. Její vliv se výrazně snížil po odštěpení frakce Le Penova rivala Bruna Mégreta v roce 1999.

V parlamentních volbách v letech 2002 a 2007 strana pohořela a žádný mandát nezískala. Po změně vedení a po volbách v roce 2012 měla v parlamentu dvě křesla.

Úspěšnější byla loni v červnu, když ve volbách do parlamentu získala osm křesel. Poslankyní byla zvolena i Le Penová, která se tak poprvé probojovala do francouzského Národního shromáždění. Doposud působila jako poslankyně Evropského parlamentu.

Národní fronta tradičně boduje ve volbách do Evropského parlamentu. Již v roce 1984 získala osm mandátů, nejmenší zastoupení měla po volbách v roce 2009 (čtyři mandáty), největší má nyní, když ve volbách v roce 2014 získala 24 křesel v EP, tedy zhruba třetinu z 74 mandátů určených pro Francii.

Na konci roku 2017 měla FN asi 80 tisíc členů, z toho přes 50 tisíc přispěvatelů.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!