Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Thunbergová blokovala vchod do švédského parlamentu, odtáhli ji o dvacet metrů

Svět

  11:46
Švédská policie v úterý ráno zasáhla proti Gretě Thunbergové a dalším ekologickým aktivistům, kteří druhým dnem blokovali vstup do švédského parlamentu. Policisté aktivisty z místa odtáhli.

Thunbergová a další aktivisté zatarasili přístup k budově parlamentu ve Stockholmu již v pondělí, ráno se před Riksdag vrátili. Svým protestem vsedě žádali razantní reformy, které by pomohly zastavit klimatické změny, a kritizovali údajnou nečinnost politiků.

Policie v úterý proti demonstrantům zakročila. Dva policisté Thunbergovou zvedli a odtáhli ji na místo vzdálené asi 20 metrů od vchodu do parlamentu, napsala agentura Reuters a švédský deník Dagens Nyheter.

„Zablokovali jsme vchody do parlamentu na protest proti pokračujícímu ničení životního prostředí. Kvůli klimatické krizi již umírají lidé. To musí skončit,“ prohlásila v pondělí Thunbergová. „Švédská vláda, stejně jako všechny ostatní vlády světa, nepovažuje klimatickou krizi za krizi a dává přednost krátkodobým ekonomickým ziskům před životy lidí a planety,“ dodala.

Thunbergová zahájila své ekologické aktivity v roce 2018 právě demonstracemi před švédským parlamentem. Posléze se k ní připojily desetitisíce studentů ze Švédska i dalších evropských států a Thunbergová se stala hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), které si dalo za cíl přimět zejména politiky, aby urychleně a konkrétními činy bojovali proti globálnímu oteplování.

Loni Thunbergovou opakovaně policie zadržela nebo odnesla z protestních míst v několika různých zemích, včetně Švédska, Norska či Německa. Minulý měsíc britský soud aktivistku zprostil obvinění z narušení veřejného pořádku na londýnském protestu proti fosilním palivům.

Autoři: ,