Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

GroKo - německé slovo roku. Velkou koalici si přeje většina Němců

Povede Německo velká koalice? Na snímku zleva předseda SPD Sigmar Gabriel, kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová a lídr CSU Horst Seehofer,  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povede Německo velká koalice? Na snímku zleva předseda SPD Sigmar Gabriel, kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová a lídr CSU Horst Seehofer, | foto: ČTK

BERLÍN Německo zná své slovo roku - je jím "GroKo", zkratka z "Grosse Koalition" neboli Velká koalice. Její vznik si podle průzkumu agentury TNS Emnid přeje většina Němců.

Vítěze ankety o "slovo roku" oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS). Výraz má vždy charakterizovat veřejnou diskusi v zemi, GroKo triumfoval i kvůli své hravosti; zní totiž podobně jako slovo Kroko, tedy krokodýl. GroKo tak v sobě podle GfdS obsahuje i jistou míru nadsázky. Obliba slova, které však bylo známé již dříve, byla patrná zejména na internetových sociálních sítích.

Biskup luxusu zanechal hluboký dojem

Druhé místo v anketě obsadilo slovní spojení "Protz-Bischof", což lze přeložit jako biskup náfuka. Je to odkaz na takzvaného "biskupa-luxusu" Franze-Petera Tebartze-van Elsta. Ten vyvolal negativní pozornost drahou přestavbou svého paláce v Limburgu. Účet ve výši 31 milionů eur (790 milionů korun) se stal tučným soustem pro tisk.

ČTĚTE TAKÉ:

Třetí místo osadil výraz "Armutseinwanderung", který podle týdeníku popisuje přistěhovalectví z Afriky a východní Evropy.

Překvapivé naopak je, že favorit ankety, výraz "Whistleblower" (označující zaměstnance firmy či instituce, který bez vidiny vlastního prospěchu upozorní výkonnou moc na podezřelé praktiky této firmy či instituce, pozn. red.) se neumístil ani v první desítce.

V poslední době se tento výraz skloňuje zejména v souvislosti s Edwardem Snowdenem, bývalým technikem bezpečnostních služeb, jenž nechal zveřejnit materiály o rozsáhlém sledování lidí po celém světě.

GroKo

Vznik velké koalice podporuje většina německé populace. "Němci považují velkou koalici za nejlepší řešení vzhledem k volebnímu výsledku," řekl Klaus-Peter Schöppner z agentury TNS Emnid. V zářijových volbách s velkým náskokem zvítězila CDU/CSU, která jen těsně nedosáhla na většinu ve Spolkovém sněmu. Z dolní komory parlamentu ale vypadl její dosavadní koaliční partner, liberální FDP.

VÍCE ZDE:

Pro vznik velké koalice by se vyslovilo 60 procent Němců, proti 36 procent. Schöppner ale zdůraznil, že výrazná podpora pro koalici je mezi voliči SPD, kde s ní souhlasí 65 procent dotázaných.

Podle Schöppnera mluví pro podporu velké koalice sociálnědemokratickými voliči tři důvody. "První je pohled zpět na dobrou práci velké koalice ve volebním období 2005 až 2009. Dalším je to, že i přes dobrá hospodářská data lze ve společnosti vystopovat obavy z nejisté budoucnosti a že lidé chtějí, aby v takové situaci byly u moci nejstabilnější síly," řekl Schöppner. "Třetím důvodem je to, že další atraktivní varianty pro voliče SPD nejsou. Koalici s Levicí nechtějí, se Zelenými SPD na většinu nedosáhne, takže černo-červená koalice je jedinou možností," dodal.

Angela Merkelová na sjezdu CDU

Angela Merkelová na sjezdu CDU

Projev Angely Merkelové o koaliční smlouvě křesťanských a sociálních demokratů

Projev Angely Merkelové o koaliční smlouvě křesťanských a sociálních demokratů

Ve světle těchto údajů je podle Schöppnera pravděpodobné, že členové SPD ve vnitrostranickém referendu, které skončilo v noci na dnešek, koaliční smlouvu schválili. Potvrzuje to i průzkum o tom, jaký výsledek referenda se očekává: o potvrzení velké koalice je přesvědčeno 84 procent sociálnědemokratických voličů.

Na podobě koaliční smlouvy se CDU/CSU a SPD dohodly na konci listopadu. CDU a její bavorská sestra CSU potvrdily dohodu na zasedání širšího vedení stran, sociální demokraté ale už po volbách slíbili, že o jejich vstupu do vlády s konzervativci rozhodne členská základna. Korespondenční referendum trvalo téměř dva týdny. V sobotu ráno začne sčítání hlasů a výsledek by měl předseda SPD Sigmar Gabriel oznámit týž den odpoledne.

Pokud SPD koalici schválí, budou zástupci všech tří stran jednat v neděli o personálním složení vlády, v níž by CDU měla získat kancléřský post a pět ministerstev, CSU tři ministerstva a SPD šest resortů. Spolkový sněm by měl Merkelovou potřetí zvolit kancléřkou v úterý.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Prodej pole, 5200 m2, Horní Bludovice
Prodej pole, 5200 m2, Horní Bludovice

Horní Bludovice - Prostřední Bludovice, okres Karviná
2 073 870 Kč