130 let

Diskuze

Gruzínci pili víno už v neolitu. Teorii potvrdily džbány staré 8 tisíc let

Podle vědců už není pochyb – gruzínští vinaři jsou nejzkušenější na světě. Mezinárodní tým archeologů pod vedením slavného gruzínského vědce Davida Lordkipanidzeho našel na území zakavkazské republiky řadu stop a pozůstatků svědčících o tom, že víno se tady vyrábělo o tisíc let dříve než na Blízkém východě. Kolébka vinařství se tak přesouvá o něco severněji. Prvními, kdo zvládli přípravu vína, byli Gruzínci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VN

20. 11. 2017 9:01

Ta jména hor, pokud byste je chtěli hledat, tak bez koncového "s" - základní tvar (první pád) končí na "i" - "šulaveri". Uvedené názvy jsou v genitivu, zřejmě převzaté ze spojení "šulaveris mtha" - šulaverská hora.

0 0
možnosti
PB

P. Boko

20. 11. 2017 8:18

"Prvobytněpospolní" lidé pili kořalku hned, jak se naučili pěstovat žito.

0 0
možnosti
SH

S. Hammer

20. 11. 2017 5:48

A to není nic jednoduchého přijít na takový způsob výroby vína, stačí maličká chyba a z vína máte močku... Ty nádoby v zemi musely být naprosto čisté, ti lidé museli vědět, že se to musí míchat a do kdy se to musí míchat a kdy už pak stát a víno si poradí samo. Museli vědět, že je důležitá stálá teplota i tlak, nepřístupnost světla.... Museli znát techniku zasíření v případě, kdy by se víno chtělo rozjet.... Naši předkové nebyli žádní troglodyté...

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

19. 11. 2017 17:14

Tohle znám, pravilo Rádio Jerevan

0 0
možnosti