Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Harém s vězněnou miss USA i jachta zvaná ‚Kozy‘. Sultán vedl s bratrem divoký život, pak zavedl právo šaría

Svět

  5:00
BANDAR SERI BEGWAN/ PRAHA - Bujaré večírky s Michaelem Jacksonem za miliony dolarů, vydržování harému, jehož součástí měla být dle vlastních slov proti své vůli i miss USA, či nákupy drahých aut a jachet. Takový byl život brunejského sultána a jeho bratra ještě před 20 lety. Na sklonku života však sultán jihoasijské země zavedl v zemi právo šaría.

Brunejský sultán Hassanal Bolkiah byl po mnoho let nejbohatším mužem světa. foto: Proudbruneian/Wikimedia

Po několik desítek let byl ve své zemí známý jako kmotr excesu, přebytku a výstřednosti. Brunejský sultán Hassanal Bolkiah byl po mnoho let nejbohatším mužem světa a rád utrácel peníze, které k němu plynuly z příjmů z ropných polí rozkládajících se pod jihoasijskou zemí, nad níž měl absolutní kontrolu.

Za homosexualitu trest smrti. V Bruneji začíná platit tvrdý islámský zákon

Teď se však dvaasedmdesátiletý sultán dostal do světových médií z naprosto jiného důvodu – zavedl v zemi právo šaría. V bývalém britském protektorátu se tak mohou objevit rozsudky obsahující smrt ukamenováním za cizoložství či homosexualitu, nebo useknutí končetiny za krádež.

Sultán zavedení konzervativnějších pravidel oznámil minulý týden a od té doby čelí kritice řady evropských zemí. V projevu uvedl, že si přeje, aby „islámské tradice byly mnohem viditelnější“, jelikož „tento systém ochraňuje práva všech lidí nezávisle na rase, ani víře.“

Takové rozhodnutí se však zdá lehce podivné, sultán i jeho bratr, princ Jefri Bolkiah si totiž celý život značně užívali. Celá osmdesátá a devadesátá léta pořádali okázalé a hýřivé večírky, za které utráceli miliony dolarů a dokonce si vydržovali v paláci harém. Vlastnili luxusní hotely v Londýně, Paříži i New Yorku. Jefri pak zakoupil luxusní jachtu, kterou nazval „Kozy“, a dvě menší plavidla pojmenoval „Bradavka 1“ a „Bradavka 2“. Magazín Vanity Fair popsal oba bratry jako „konstantní společníky hédonismu“.

Jachta bratra brunejského sultána nazvaná Tits (Kozy).

Podle kritiků je zavedení drakonických trestů jednak příznakem rozmáhajícího se vlivu islámu v jihovýchodní Asii, ale především snahou stárnoucího monarchy vykompenzovat výstřední život a kontroverze kolem jeho rodiny tím, že zavede na sklonku života puritánské náboženské zákony.

„Sultán a jeho bratr Jefri byli známí svými harémy, přehnanými nákupy luxusních aut i sexuálním vykořisťováním,“ popsala pro televizi CNN Bridger Welshová z John Calbot University. „V osmdesátých letech cestovala do Bruneje řada žen, aby si bratři udrželi status playboyů.“

Jednou z nich byla například Jilian Laurenová. Ve svých 18 letech odcestovala z New Yorku a stala se druhou nejoblíbenější milenkou sultánova bratra. V harému strávila rok a půl a v rozhovoru pro australský pořad 60 minut uvedla, že měla sex se sultánem i jeho bratrem. Dokonce o svém zážitku napsala knihu, jejíž prodej je v Bruneji zakázaný.

Do harému sultána a jeho bratra se údajně dostala i Shannon Marketicová.

Do harému sultána a jeho bratra se údajně dostala i Shannon Marketicová – bývalá miss USA. Ta se pokusila prince žalovat v roce 1998 za údajné ponižování, zdrogování, sexuální zneužívání a 32 dní uvěznění v sultánově paláci. Podle soudních dokumentů bylo v paláci pravidelně 30-100 žen, přičemž některé věděly, že byly najaty k sexu, zatímco jiné (jako Marketicová) se domnívaly, že jsou zaměstnány pro PR účely a vysvětlovaly si tak plat 3 tisíce dolarů denně. Sultán u soudu popřel, že by se kdy s Marketicovou setkal. Nakonec byla obvinění stažena, jelikož Hassanal i Jefri disponovali diplomatickou imunitou.

Zdáli se tehdy nedotknutelní. Sultán se vídal s politickými špičkami i celebritami. V roce 1996 pak sultán uspořádal večírek ke svým 50. narozeninám, jehož součástí byl koncert Michaela Jacksona či hra póla s britským princem Charlesem. Celkem za večer utratil 25 milionů dolarů.

Brunejský sultán s manželkou při setkání s královnou Alžebětou II.

Finanční krize v roce 1997 však bratry rozeštvala. Sultán Jefriho obvinil z krádeže 16 miliard dolarů z veřejného rozpočtu a soud skončil mimosoudním vyrovnáním, které pokryla aukce Jefriho majetku, jež proběhla v roce 2001. V té se objevilo mimo jiné letadlo od společnosti Airbus, auto formule 1, dvouapůlmetrový trojský kůň pokrytý bronzem či zlatými pláty pokrytá vířivka. I přes díry v rozpočtu a pokles ceny ropy na trzích je brunejský sultán stále velmi bohatý. Magazín Forbes odhaduje jeho majetek na 20 miliard dolarů (455 miliard korun). Vlastní mimo jiné největší soukromý palác na světě s 1 788 pokoji a 257 toaletami, sbírku luxusních aut včetně 500 vozů Rolls-Royce či obří stáj se 200 poníky chovanými na pólo.

Velmi okázale si však žije i zbytek rodiny a 12 sultánových dětí. Jeho syn princ Abdul Mateen je instagramovou celebritou a pravidelně dává na sociální sítě příspěvky z jacht, soukromých letadel či nejdražších hotelů. Jeho další syn se pravidelně nechává vidět na bujarých večírcích, s hosty jako je Pamela Andersonová, Janet Jacksonová i Mariah Careyová.

Novomanželé se sultánem a královnou

Pro 450 tisíc obyvatel Bruneje, kteří obecně těží do dobré ekonomické situace své země a z nichž 75 % tvoří muslimská populace, je však rozmařilé utrácení milionů za pokleslý životní styl něčím, co nemohou přijmout. I proto se možná podle kritiků režimu rozhodl sultán přiklonit k zavedení konzervativního práva šaría.

„Sultán se snaží dostat zpět pod kontrolu reputaci své rodiny,“ uvedl pro televizi CNN zakladatel lidskoprávní skupiny The Brunei Project Matthew Woolfe. „Spousta lidí teď hovoří o pokrytectví. Další si to snaží vysvětlit jako právě snahu o očištění a vytvoření nějakého odkazu.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!