21. června 2017 21:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hasičům v Portugalsku se podařilo zamezit dalšímu šíření požáru

Oblast, kde v Portugalsku hoří porost, je pro turisty nezajímavá a málo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblast, kde v Portugalsku hoří porost, je pro turisty nezajímavá a málo... | foto: Reuters

Lisabon Hasičům v Portugalsku se ve středu podařilo zabránit dalšímu šíření lesního požáru, který od víkendu v centrální části země usmrtil 64 lidí a 135 dalších zranil. Živel je nyní pod kontrolou, uvedla agentura AP s odvoláním na mluvčího portugalské civilní obrany Vitora Vaze Pintu.

„Oheň už nepostupuje,“ řekl Vaz s tím, že na doutnající zuhelnatělé zbytky porostu budou ještě dohlížet stovky hasičů.

Hasiči již v úterý předpovídali, že se jim ve středu podaří živel ovládnout, a to navzdory vysokým teplotám překračujícím 40 stupňů Celsia.

Požár, který způsobil patrně blesk, zničil zhruba 26 000 hektarů území. Zasáhl mimo jiné izolované lokality obývané převážně seniory.

Požár zasáhl mimo jiné izolované lokality obývané převážně seniory.
Při boji s živlem havaroval letoun typu Canadair, není ale jasné, zda si nehoda...

Portugalský premiér António Costa v úterý požádal úřady, aby vypracovaly zprávu o tom, v čem záchranné složky při zásahu selhaly. Reagoval tak na kritiku svědků, podle nichž byli záchranáři pomalí. Costa chce také vysvětlení, proč nebyla uzavřena silnice, na níž mnoho lidí uvázlo ve svých autech a zahynulo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz