19. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macronova hořící hlava od Charlie Hebdo i kritika miliardářů. Karikaturisté reagují na Notre-Dame

Charlie Hebdo po požáru Notre-Dame | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charlie Hebdo po požáru Notre-Dame | foto: Charlie Hebdo

PRAHA Pondělní požár dominanty Paříže katedrály Notre-Dame okamžitě zaměstnal řadu karikaturistů i kreslířů po celém světě. V jejich dílech se jednak objevovala snaha vyjádřit lítost nad událostí, ale v průběhu pár dní přešla lítost častokrát v kritiku.

Jednu z prvních karikatur, která se objevila na sociálních sítích, zveřejnil deník Le Figaro. Zvoník od Matky Boží na něm drží katedrálu a pláče nad její zkázou.

Karikatura od autorky Cristiny, která se objevila na Twitteru deníku Le Figaro.

Karikatura od autorky Cristiny, která se objevila na Twitteru deníku Le Figaro.

Bez odezvy událost nenechal ani tradičně útočný magazín Charlie Hebdo, jehož karikaturisté na titulní straně zobrazili prezidenta Emmanuela Macrona, který má místo vlasů hořící katedrálu. 

S popisky „Reformy“ a „Začínám od kostry“ se autoři pravděpodobně snažili jednak zmínit fakt, že shořela hlavní část katedrály (její kostra), ale také upozornit na skutečnost, že prezident musel odložit svůj velký projev k národu. „Je commence par la charpente“ lze totiž také volněji přeložit jako „Začínám s osnovou (projevu)“.

16.dubna 2019 v 08:24, příspěvek archivován: 18.dubna 2019 v 12:51

Incendie de Notre Dame : exceptionnellement Charlie Hebdo sort ce mardi, dès midi en version numérique et dans 50 kiosques parisiens. abo ➡️ https://t.co/e10qp1TLQk // liseuse ➡️ https://t.co/HEzD7iIf9P https://t.co/rkfksX0BsN

Ve středu odpoledne se začaly objevovat zprávy, že žár plamenů v kombinaci s vodou mohl značně poškodit strukturu celé katedrály. Právě tento problém akcentuje ve své čtvrteční karikatuře kreslíř deníku Le Monde Gorce. Jeho tučnáci říkají: „Chtělo by to na nic nesahat“.

Karikatura deníku Le Monde.

Karikatura deníku Le Monde.

Pro deník Le Monde pak jeho autor Plantu ve středečních novinách poukazuje na plán prezidenta Emmanuela Macrona na rekonstrukci vyhořelé katedrály za pomoci peněz z ministerstva financí.

Karikatura deníku Le Monde.

Karikatura deníku Le Monde.

Karikaturista britského deníku The Guardian Steve Bell pak na rozdíl od svých francouzských kolegů klade důraz především na příspěvky od miliardářů s tím, že by se loga jejich firem mohla objevit na obnovené katedrále. 

Nápis „Because you’re worth it“ (Protože vy za to stojíte), který se na obrázku objevuje, je odkazem na reklamní slogan společnosti L’Oreal, jejíž vlastníci slíbili na obnovu katedrály na 200 milionů eur.

Karikatura deníku The Guardian.

Karikatura deníku The Guardian.

Podobně se k události staví i karikaturista Reynolds, který zdůrazňuje především fakt, že miliony eur od francouzských miliardářů zatím byly pouze  přislíbeny.

Karikatura od autora Brandana Reynoldse.

Karikatura od autora Brandana Reynoldse.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!