6. září 2017 7:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Karibiku začala řádit Irma - nejsilnější hurikán za desetiletí. Na ostrovech odnáší střechy

Patnáctiletý mladík ve floridském St Petersbourgu pomáhá rodičům nosit pytle s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patnáctiletý mladík ve floridském St Petersbourgu pomáhá rodičům nosit pytle s... | foto: ČTK

MIAMI Hurikán Irma, který zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň hurikánové škály, zasáhl první z karibských ostrovů, Barbudu, a míří dále na severozápad. Irma, která je nejsilnějším bouřkovým systém v oblasti Karibiku za dlouhá desetiletí, nejspíš již v průběhu středy zasáhne Portoriko.

Koncem týdne pravděpodobně hurikán dorazí na Floridu. Informovalo o tom ve středu americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Irmu provází vítr o rychlosti až 295 kilometrů v hodině, což z ní pdoel agentury AP činí jeden z nejsilnějších hurikánů v oblasti za předchozí století.

Oko hurikánu ve středu po půlnoci místního času (asi 8:00 SELČ) zasáhlo ostrov Barbuda, na němž žije asi 2000 obyvatel a který leží východně od Portorika. Hurikán přinesl lijáky a hlavně nebývale silný vítr, který odnesl na ostrově střechy několika domů. Většina obyvatel ostrovního státu Antigua a Barbuda zůstala bez proudu.

K Portoriku se blíží hurikán Irma. Lidé nakupují obložení oken i domů.
Lidé v Portoriku nakupují materiály, aby zabezpečili své domy. Blíží se hurikán...

„Je to naprosto bezprecedentní živel, jaký jsme tady dosud nezažili,“ řekl novinářům guvernér Portorika Ricardo Rossello. Právě Portoriko, kde žije asi 3,4 milionu lidí, je nyní v největším ohrožení, hurikán by tam měl dorazit už ve středu večer. Tamní úřady již nařídily evakuace na severu a východě ostrova. Americký prezident Donald Trump na tomto americkém nezačleněném území už vyhlásil stav ohrožení, stejně jako ho vyhlásil na Floridě a Amerických Panenských ostrovech. Stav ohrožení vyhlásily také Bahamy.

Bahamský premiér Hubert Minnis oznámil, že vláda kvůli hurikánu nařídila povinnou evakuaci ostrovů v jižní části státu, která je největší v historii. Dodal, že živel představuje nesmírné nebezpečí pro ostrovy Mayaguana, Inagua, Crooked Island, Acklins, Long Cay a Ragged Island. Tamní obyvatelé budou v průběhu středy letecky přepraveni do Nassau na ostrově New Providence.

Minnis varoval, že ti, kdo neopustí své domovy, budou v obrovském nebezpečí. Upozornil, že bahamské záchranné složky možná nebudou schopny tyto lidi následně zachránit, až Irma ve čtvrtek vstoupí do oblasti.

Podle střediska NHC je velmi pravděpodobné, že Irma koncem týdne zasáhne jih Floridy. Tamní úřady už doporučily v některých oblastech evakuace, lidé v ohrožených regionech si také mají udělat zásoby jídla a vody na tři dny. Úřady v Miami oznámily, že lidé by se měli připravit na evakuaci v Miami Beach a ve většině pobřežní oblasti okresu Miami-Dade.

V Atlantiku se v úterý zformovala další tropická bouře nazvaná San José, která se v úterý večer nacházela asi 2000 kilometrů východně od Malých Antil. Zatím dosahuje vítr, který ji provází, 85 kilometrů v hodině. Bouře míří na západ rychlostí asi 22 kilometrů v hodině a dnes v noci by měla zesílit na hurikán.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz