13. ledna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indové omylem utopili pohon jaderné ponorky. Zapomněli zavřít poklop

Indická jaderná ponorka INS Arihant v přístavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indická jaderná ponorka INS Arihant v přístavu. | foto: Reuters

NOVÉ DILLÍ/PRAHA Nejdříve zavřít, pak ponořit. Tak by měla znít poučka pro posádku indické jaderné ponorky Arihant. Některý z námořníků totiž zapomněl zavřít poklop do pohonného prostoru a ten byl zaplaven vodou. Indie zatím nemá náhradu za jedinou ponorku nesoucí jaderné střely.

„Kvůli lidské chybě,“ utrpěla indická jaderná ponorka INS Arihant značné škody, říkají zdroje deníku The Hindu u indického námořnictva. Proč se již deset měsíců neplavila, nebylo totiž dosud jasné.

Pohonný prostor ponorky byl poškozen poté, co jej zaplavila voda. Zdroj z námořnictva uvedl, že voda se vrhla dovnitř, jelikož na zadní straně byl otevřený omylem, když byl v přístavu. Ministerstvo obrany odmítlo reagovat na zjištění deníku.

Arihant je pro Indii jedním z nejdůležitějších prvků jaderné triády, tedy trojice jaderných zbraní, jež lze odpálit ze země, vzduchu a moře. Náklady na nákup ponorky nesoucí balistické střely vyšly Indii na 2,9 miliardy dolarů (cca 60 miliard korun).

Po nehodě byla ponorka, která byla postavena mimo službu, podrobena opravám a vyčištění. Vedle jiných oprav byla zapotřebí rozdělat nemalou část potrubí a nahradit jej novými kovovými komponenty.

Již druhá poškozená ponorka

Problém s ponorkou Arihant se objevil nekrátko poté, co další indická ponorka INS Chakra pronajatá z Ruska, údajně utrpěla poškození sonarových přístrojů při vstupu do přístavu Visakhapatnam začátkem října.

INS Chakra má však pouze okrajovou roli v jaderné triádě. Námořnictvo ji používá pouze pro výcvik a přesuny vojáků, nikoliv pro útok. Pouze Arihant má mít na své palubě jaderné střely.

Ponorka má čtyři odpalovací komory, ve kterých může nést rakety K-15 s krátkým doletem, nebo jaderné střely K-4 se středním doletem. V době, kdy byl Arihant mimo provoz, se podařilo alespoň do testovacího provozu uvést ponorku Arighant, informoval server The Diplomat v prosinci loňského roku.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz