Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Indové se snaží odvrátit katastrofu. Lidé se léčí v autobusech, dobrovolníci pomáhají s kyslíkem

Indové se snaží odvrátit katastrofu. foto: Reuters

Doporučujeme
Praha / Nové Dillí - Indie je kvůli epidemii koronaviru v posledních týdnech na hranici totálního kolapsu. Zdravotníci se potýkají s řadou problémů. Nemocnice nestíhají, chybí potřebná lůžka i zásoby kyslíku. Lidé tak ve velkém umírají přímo na ulicích. Desítky mrtvých těl plavou také v řece Ganze. Situaci nezvládají ani krematoria. Přesto se Indové snaží katastrofu odvrátit, často pomáhají i provizorní řešení.
  14:11

Druhá vlna koronaviru zasáhla Indii takovým způsobem, že celou zemi doslova srazila na kolena. Podle serveru World Meter vykazuje jedna z nejlidnatějších zemí světa takřka dvacet tři a půl milionu nakažených a přes 254 tisíc zemřelých. Čísla ale zřejmě mohou být podle BBC ještě vyšší, než uvádějí úřady. Řada obyvatel se totiž testování vyhýbá. Mnoho úmrtí ve venkovských a méně dostupných oblastech navíc ještě nemuselo být zaregistrováno.

Kvůli nezvladatelnému šíření nákazy se bortí celý zdravotnický systém. Nemocnicím schází nejen lůžka a personál, ale i léky a potřebný kyslík. Zdravotnická zařízení tak musejí odmítat pacienty, ti pak jsou nuceni urazit spoustu kilometrů, aby našli nemocnici, kde mají volné místo a mohou je přijmout. „Jezdili jsme tři dny, abychom našli volné lůžko,“ řekl BBC muž, který hledal místo pro svou ženu. Někteří se zdravotnické péče ale nedočkají a bez pomoci umírají na ulicích.

Koronavirus v Indii.
Masová kremace v Novém Dillí

Nedostatek personálu se vláda snaží kompenzovat tím, že zapojila vojenskou lékařskou infrastrukturu. Ve zdravotnických zařízením navíc mají pomáhat zdravotníci v důchodu. Postupně se zvyšuje i počet lůžek. Do provozu byly podle zpráv BBC znovu uvedeny asi čtyři tisíce autobusů Indian Railways, které poskytují prostor k léčbě nakaženým s mírnými až středně závažnými příznaky. Některé vagony indických vlaků zase byly přeměněny na izolační oddělení. Jejich výhodou je, že je lze dopravit do stanic v různých městech a provizorní vlakové „pokoje“ jsou vybaveny lůžky, koupelnami, elektrickými zásuvkami pro lékařské vybavení i zásobami kyslíku.

Ošetřovatelská střediska se stala i ze sportovních hal, stadionů a věhlasných ašrámů, typických poutních míst. Tlak nemocnic zmírnil vznik lůžkových center na stadionu v Bangalore či v Guwahati.

Problémem, který se prozatím nedaří dostatečně efektivně vyřešit, je nedostatek kyslíku. Přestože vláda zahájila akci „kyslíkový expres“, díky které dopravuje pomocí vlaků a indického letectva kyslík tam, kde je potřeba, ani to nestačí. „Sledovat lidi lapající na ulici po vzduchu je jako vidět ryby na suchu,“ uvedl pro BBC. doktor Harjit Singh Bhatti z nemocnice v Dillí. „Nedostávají kyslík a umírají,“ dodal.

K situaci se pro BBC vyjádřil i pomocník z krematoria v Dilí Jayant Malhotra. „Lidé nedostávají kyslík a umírají jako zvířata,“ řekl. V důsledku množství úmrtí nestíhají ani pohřební služby. Ty musely v nouzovém stavu přistoupit na hromadné pohřby. Jedno z pohřebních zařízení na svém parkovišti dokonce vybudovalo provizorní hranici, aby zvládlo odbavovat příliv těl. Spousta míst už v důsledku takových opatření ohlásila nedostatek dřeva na budování hranic, kde zemřelé pálí.

Nebyl to ale první případ, kdy Shahnawaz Shaikh pomohl. Dvaatřicetiletý muž vyrostl podle informací CNN v bombajském slumu a postupně si vybudoval malou prosperující firmu. Když ji musel v době epidemie koronaviru zavřít, rozhodl se pomáhat. Na jeho rozhodnutí mělo vliv úmrtí jeho těhotné známé, která zemřela před branami nemocnici i s nenarozeným dítětem kvůli nedostatku kyslíku. Už loni v červnu tak založil iniciativu „Ray of Hope“, která poskytuje kyslík nakaženým. 

Takový osud se vyhnul Reshmě Aub Shaikhové, která ležela třináct hodin bez lékařské péče v rodinné rikše a bojovala o život. Její rodina mezitím jezdila po Bombaji a hledala pomoc. Žádná z nemocnic nemohla ženu s nízkou hladinou kyslíku v krvi přijmout, bratranec jejího manžela se nakonec obrátil na internet, kde získal pomoc od Shahnawaze Shaikha. Ten mu doručil až do domu kyslíkovou lahev a Reshma byla zachráněna.

Shaikh utratil dle informací CNN dva tisíce dolarů, aby nakoupil 30 kyslíkových lahví, které pak nabídl zdarma každému, kdo by je potřeboval. Výzvu začal šířit i na internetu a sociálních sítích. Když mu došly finance, prodal i své auto, SUV Ford Endeavour, aby za utrženou částku zakoupil dalších 160 kyslíkových lahví. Celkem už dokázal pomoct asi sedmi tisícům lidí a v Indii je známý jako „kyslíkový muž“. Pomáhá ale i tím, že platí lékařskou péči těm, kteří si ji nemohou dovolit.

Úmrtí ale přes veškeré snahy stále přibývá. Ve východní Indii dokonce plavaly na hladině Gangy v blízkosti břehu desítky těl. Podle informací bylo z řeky vytaženo nejméně 71 těl. Jejich nález CNN potvrdily i místní úřady. Prozatím však nelze určit, zda byli zemřelí pozitivní na covid-19. 

Vyšetřovatelé zatím zjistili jen to, že těla byla ve vodě nejspíš tři až čtyři dny a nepocházejí z okresu Buxar, kde byla nalezena. Nejspíš připlavala po proudu. Zda se stala oběťmi koronaviru nebo nedostatku lékařské péče, tak bude teprve zjištěno.  Těla byla předána k pitvě, která by příčinu smrti měla odhalit.

Témata: Zahraničí