Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pokud EU nebude dodržovat své povinnosti, Írán vypoví celou dohodu o jaderném programu

Svět

  10:56
Teherán/Brusel - Stále je čas zachránit dohodu o íránském jaderném programu. Řekl to v pondělí britský ministr zahraničí Jeremy Hunt při příjezdu na jednání šéfů diplomacie Evropské unie. Jedním z projednávaných témat má být právě íránská dohoda. Mluvčí Íránské organizace pro jadernou energii v pondělí prohlásil, že pokud evropští signatáři nesplní své povinnosti, přestane Írán dohodu dodržovat. Některé její body už letos plnit přestal.

Íránský prezident Hasan Rúhání. foto: ČTK

Írán tak reagoval na to, že USA od dohody odstoupily a obnovily protiíránské sankce. Írán nyní přestal vyvážet obohacený uran a zvýšil úroveň obohacování. Evropští signatáři, mezi nimiž je Británie, Francie a Německo, připravují nový mechanismus INSTEX, který má pomoci americké sankce obejít. Pro zavedení alternativního, barterového obchodování s Íránem je prozatím deset zemí.

Mluvčí íránské atomové agentury Behrúz Kamálvandí v pondělí řekl, že se Írán vrátí k situaci před podpisem dohody v roce 2015, pokud evropské země nesplní své povinnosti. Musejí podle něj učinit víc pro to, aby Írán měl z dodržování dohody prospěch.

Podle Hunta je ještě čas dohodu zachránit. „Írán je vzdálen dobrý rok od vývoje jaderné bomby. Stále ale existuje malá možnost udržet tu dohodu při životě,“ sdělil Hunt novinářům.

Jeho francouzský kolega Jean-Yves Le Drian prohlásil, že Evropa musí zůstat jednotná ve snaze přimět Írán dohodu dodržovat. Teherán by podle něj měl odvolat své rozhodnutí vypovědět určité body dohody.

Šéf nizozemské diplomacie Stef Blok si myslí, že na „záchranu dohody není pozdě, ale Írán musí plnit své závazky“. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius poukázal na to, že současné kroky Íránu přispívají k „pochybnostem o jeho skutečných úmyslech“.

Autor: