Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Írán stanovil podmínky pro jednání s USA. Přestaňte dodávat zbraně do našeho regionu, vzkazuje

Svět

  12:12aktualizováno  19:14
TEHERÁN - Írán vůbec poprvé naznačil, že je ochoten s USA jednat o svém raketovém programu. Jeho ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf to podmínil tím, že USA musejí přestat prodávat zbraně svým spojencům v blízkosti Íránu - Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům.

Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf. foto: Reuters

Nenaleťte Trumpovi, vyzývají americké kongresmanky. ‚Jen odvádí pozornost od chaosu’

Agentura AP napsala, že navzdory těmto podmínkám, jež jsou pro USA těžko přijatelné, jde o náznak zásadní změny íránské politiky. Teherán dosud odmítal diskusi o svých raketách, USA i jiné země chtějí, aby se o tom jednalo v rámci debaty o íránském jaderném programu.

Íránský raketový program řídí revoluční gardy, které spadají jen pod vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

Zaríf svou nabídku zveřejnil v rozhovoru se stanicí NBC, která interview vysílala v pondělí večer. Ministr je nyní v New Yorku a účastní se jednání OSN. Řekl, že SAE loni vydaly na zbraně 22 miliard dolarů (500 miliard korun) a Saúdská Arábie 67 miliard. Mnohé z nich byly americké výroby. Írán podle ministra za zbraně loni utratil 16 miliard dolarů.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov jednal se svým íránským protějškem...
Účastníci pochodu zapalovali americké i izraelské vlajky či hadrového panáka...

„Do našeho regionu se dodávají americké zbraně a oblasti hrozí exploze. Chtějí-li (Američané) jednat o raketách, musejí nejprve přestat prodávat tyto zbraně, včetně raket, do našeho regionu,“ řekl Zaríf.

Americký prezident Donald Trump, který loni odstoupil od dohody od íránského jaderného programu a obnovil proti Íránu ekonomické sankce, označuje zbrojní prodej na Blízký východ za významnou součást americké ekonomiky. Není jasné, jak by na íránský návrh reagoval, píše AP.

V úterý ale na zasedání vlády Trump podle Reuters bez upřesnění prohlásil, že v íránských záležitostech byl učiněn výrazný pokrok a že USA neusilují o změnu režimu v Teheránu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo k tomu uvedl, že Írán je připraven o svém raketovém programu jednat.

Francie, Británie a Německo se obávají kolapsu dohody s Íránem. Vyzývají k obnově dialogu

Írán byl od islámské revoluce v roce 1979 vystaven několikerým a nejen americkým sankcím, což oslabilo jeho možnosti zbrojního nákupu v zahraničí. Zatímco ostatní země v oblasti Perského zálivu nakupují moderní stíhací letouny, Írán má k dispozici americké stroje z předrevolučního období a stárnoucí ruská letadla. Investuje zato masivně do raketového programu, píše AP.

Podle ní Chameneí omezil domácí raketovou produkci na zbraně o doletu do 2000 kilometrů, což vylučuje možnost zasáhnout Evropu, avšak umožňuje útočit na státy Blízkého východu včetně Izraele a také amerických základen v regionu.

Když Trump ohlásil odstoupení od dohody o íránském jaderném programu, zdůvodnil to částečně íránským balistickým programem, který dohoda neomezuje. Írán i po podpisu dohody v roce 2015 pokračoval v raketových testech, což vyvolalo nevoli i u evropských signatářů dohody.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...