9. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Irmě létají žraloci a dosáhla stupně šest. Kolem hurikánu vzniklo mnoho hoaxů

Poplašná zpráva. Hurikán Irma obsahuje žraloky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poplašná zpráva. Hurikán Irma obsahuje žraloky. | foto: Facebook/ Desiréé Rincon

PRAHA Dosáhla stupně šest, vytáhla z moře žraloky, kteří létají vzduchem, převrátila autobusy na silnicích. Během každé z přírodních katastrof se na sociálních médiích objeví zprávy o neskutečných událostech. Hurikán Irma je rekordní nejen svou rychlostí a silou, ale také falešnými zprávami, které kolem něj vznikly.

U hurikánu Harvey, který se prohnal přes americký Texas, se objevily snímky žraloků plavajících ulicemi Houstonu. Někteří obyvatelé města začali panikařit a jejich hrůza se ještě prohloubila poté, co se na internetu objevila zpráva, že do Houstonu míří další hurikán. Obě zprávy byly falešné a zpráva o tom, že do jihotexaského města míří Irma, byla jedna z prvních poplašných zpráv.

Minulý týden americký Národní servis pro počasí na Twitteru varoval před falešnými předpověďmi s popiskem, že úřad vydává prognózy pouze na pět dní dopředu. A udělal dobře. Na Facebooku se totiž objevila zpráva s mapou ukazující přímou vzdušnou linku do Houstonu.

„Všichni by si měli dávat pozor na hurikán Irma. Předpokládá se, že projde skrze Mexiko a zasáhne nás až po Houston. Je již na druhé úrovni a to ještě nedorazila do teplých vod,“ stálo v nyní již smazaném příspěvku.

01.září 2017 v 18:11, příspěvek archivován: 08.září 2017 v 15:04

Nearly 40,000 shares on this fake Irma forecast on Facebook. There is no actual threat to any land in next 5 days. https://t.co/hwmuE5UwKn

Další z povedených poplašných zpráv hovořila o tom, že stejně jako u hurikánu Harvey, v ulicích na karibských ostrovech plavou žraloci. U hurikánu Irma ale autoři hoaxů zašli mnohem dál a začali šířit zprávu, jako vystřiženou z béčkového filmu Sharknado (Žralokonádo).

S popiskem „Shit just got real“ se na Facebooku objevil příspěvek, který vypadá jako záběr z televize. Jeho autoři napsali, že Irma nyní „obsahuje“ žraloky, které bouře vyzvedla z moře. Facebookový post má v tuto chvíli na 56 tisíc sdílení a na 5 tisíc komentářů.

Zajímavou zprávu pak přinesl na svém blogu republikánský kandidát do kongresu Michel Snyder, který tvrdil, že hurikán by měl dosáhnout kategorie 6 a svou silou byl schopen vymazat celá města u mapy. Na Facebooku ji okamžitě začali sdílet jeho fanoušci a následně ji převzal i moderátor radikálního prorepublikánského rádia InfoWars Alex Jones.

06.září 2017 v 18:00, příspěvek archivován: 08.září 2017 v 15:00

LIVE! Hurricane Irma, Strongest Hurricane Recorded Category Six https://t.co/Rr0jIxvFVT

Ten již na Twitteru suverénně tvrdil, že Irma dosáhla šesté úrovně. Zásadní problém však tkví v tom, že stupnice síly hurikánu končí podle úřadů číslem pět a ten upozorňuje na katastrofální dopady. Meteorologové podle deníku the Washington Post sice dlouhodobě uvažují o rozšíření stupnice, ale Irma není natolik silná, aby musel být okamžitě zavedený šestý stupeň.

Klasickým případem falešných zpráv, který se během tropických bouří a hurikánů objeví, jsou záběry větrných smrští z minulosti, o nichž autoři příspěvků tvrdí, že se jedná o tu současnou.

Snímky hurikánu od uživatele Dustina Lindskooga však pochází z města Dolores v Urugvaji.

06.září 2017 v 03:50, příspěvek archivován: 08.září 2017 v 14:59

VIDEO: Irma in the islands https://t.co/9cEwawmOlW

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Irma in the islands https://t.co/9cEwawmOlW

Hurikán Irma také nebyl natolik silný, aby převrátil autobus. Video, na kterém na silnici leží na boku autobus, ale pochází z Indie z roku 2016, ukázal server CNN. Podobný případ je i video s titulkem „Hurikán Irma prochází přes karibský ostrov Bermuda“ na síti Youtube, které má na 100 tisíc shlédnutí. Pochází z roku 2014.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz