17. března 2017 12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irský premiér chce, aby Trump pomohl Irům žijícím v USA nelegálně

Irský premiér Enda Kenny na návštěvě v bílém domě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irský premiér Enda Kenny na návštěvě v bílém domě | foto: ČTK

WASHINGTON Irský premiér Enda Kenny požádal amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pomohl Irům, kteří žijí v USA nelegálně. Podle Kennyho prý chtějí přispět k tomu, aby se Amerika stala velkou, což je Trumpovo heslo.

Kenny se ve čtvrtek v USA zúčastnil akcí pořádaných u příležitosti svátku patrona Irska svatého Patrika. S Trumpem se sešel v Bílém domě a jednal s ním o imigraci, obchodu a irské ekonomice. Večer se oba zúčastnili tradiční ceremonie, kdy Trump dostal mísu čtyřlístků, což je symbol svatého Patrika.

Když došlo na téma Irů žijících v USA bez povolení, řekl Kenny: „Byli bychom rádi, kdyby se to vyřešilo. Sňalo by to břemeno z tolika lidí a umožnilo by jim to vyjít na světlo a říci si ‚teď jsem svobodný a mohu Americe pomoci, jak dokážu‘. Přesně to si lidé přejí.“ Požádal také Trumpa, aby zvážil vydání více pracovních víz pro mladé lidi, kteří chtějí v USA pracovat.

Podle agentury AP se odhaduje, že je v ilegální situaci v USA několik desítek tisíc Irů. Trump v kampani slíbil, že proti lidem pobývajícím v USA nelegálně zasáhne.

Kenny v rozhovoru s prezidentem poukázal také na potíže, jež Irsko čekají v souvislosti s rozhodnutím Británie vystoupit z Evropské unie. V rozhovoru o Irsku hovořil jako o „oddaném členu EU“. Trump rozhodnutí Britů podpořil a řekl, že to bude velká věc.

Kennyho v Bílém domě přivítal se slovy o své lásce k Irsku. Nazval Kennyho „novým přítelem“ a slíbil, že USA a Irsko budou „věrní partneři a vždy loajální přátelé“.

Kenny byl první politik z EU, který se sešel s Trumpem od lednové návštěvy britské premiérky Theresy Mayová. V pátek ho čeká setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz