Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italové vylodí 66 běženců na Sicílii a Lampeduse

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PRAHA Migranti, které u libyjských břehů ve čtvrtek zachránila hlídková loď italského námořnictva, se budou moci vylodit na Sicílii, napsala v pátek agentura AFP. Itálie se o rozdělení 36 migrantů na palubě dohodla s Francií, Maltou, Lucemburskem a Německem.

Dalších 30 běženců vyzdvihla z moře u Libye ve čtvrtek humanitární loď Mare Jonio. Ta v pátek zachráněné vylodila na italském ostrově Lampedusa. Italské ministerstvo vnitra vzápětí oznámilo, že plavidlo dočasně zabavilo.

Migranti, které zachránilo italské námořnictvo, přestoupili na loď Stromboli. Ta je v pátek dopraví do vojenského přístavu Augusta na východě Sicílie, oznámil v komuniké italský premiér Giuseppe Conte.

Na skupinku běženců ve člunu, který nabíral vodu, narazila 130 kilometrů od libyjského pobřeží loď italského námořnictva Cigala Fulgosi, jež se v oblasti účastní italské operace na ochranu rybolovu a ropných plošin.

Mezi 30 migranty na palubě lodi Mare Jonio byly tři těhotné ženy, roční holčička a čtyři nezletilí bez doprovodu, napsal list Corriere della Sera. Provozovatel lodi, nezisková iniciativa Mediterranea, dostala povolení přistát na Lampeduse. Plavidlo bylo poté policií zabaveno. Podobnou proceduru loď podstoupila už v březnu, kdy její posádka u Libye zachránila a na Lampedusu přepravila 49 lidí.

Ministr vnitra Matteo Salvini, známý tvrdou protiimigrační politikou, ještě ve čtvrtek tvrdil, že lodi Mare Jonio v Itálii nedovolí přistát. V pátek však změnil názor, a to právě kvůli právním krokům, které se nyní proti provozovatelům lodi chystají. Italská justice zřejmě posádku obviní z napomáhání při pašování lidí.

„Tohle je pro loď Mare Jonio poslední cesta. Zablokovali jsme ji a zabavili. Nashledanou!,“ napsal na twitteru Salvini.

Kapitán lodi Beppe Caccia odmítl, že by se posádka provinila proti jakýmkoli nařízením. „Naše operace proběhla v souladu s právem... Úsměv dítěte, které jsme včera zachránili, nám stojí za všechny problémy se zákonem,“ řekl na videu zveřejněném deníkem La Repubblica.

Ve čtvrtek zachránily u Libye lodě libyjské pobřežní stráže, italského námořnictva a neziskové iniciativy Mediterranea 270 migrantů. Celkem 214 z nich, kterým přijela na pomoc plavidla libyjské pobřežní stráže, bylo vráceno do Libye.

O osud zbylých běženců se rozhořel spor mezi ministrem vnitra Salvinim, který jako obvykle nechtěl migrantům povolit vylodění v italských přístavech, a ministryní obrany Elisabettou Trentaovou, která má v gesci záchranné akce námořnictva.

Tvrdou protiimigrační politiku nynější vlády prosadil Salvini ve snaze snížit masovou migrantskou vlnu, s níž se Itálie v minulosti potýkala. Přístavy lodím neziskových organizací uzavřel už po nástupu do úřadu loni v červnu. Letos v lednu Salvini oznámil, že připravuje zákaz vstupu těchto plavidel do italských pobřežních vod.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...