130 let

Pohřeb Ariela Šarona. | foto: Reuters

Aktualizováno

Izraelci pohřbili Šarona. Bránil naši zemi jako lev, uvedl Peres

Svět
  •   8:59aktualizováno  13:57
JERUZALÉM - Izraelci i významní zahraniční představitelé více než dvaceti zemí v pondělí vzdali hold bývalému izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi, který zemřel po osmi letech v kómatu v sobotu ve věku 85 let. Pietní akt nejprve proběhl před budovou parlamentu v Jeruzalémě. Rakev s tělem zesnulého politika následně vojáci přepravili na ranč Šaronovy rodiny v Negevské poušti na jihozápadě Izraele, kde byla za zpěvu modliteb uložena do země.

Jako první promluvil na ranní smuteční ceremonii prezident Šimon Peres, který ocenil Šaronovy zásluhy a odvahu. Následně hovořil i americký viceprezident Joe Biden či bývalý britský premiér Tony Blair. Česko na obřadu zastupoval premiér Jiří Rusnok a ministr obrany Vlastimil Picek.

"Ariel Šaron bránil a chránil naši zemi jako lev," prohlásil Peres s tím, že zesnulý premiér byl "živoucí vojenskou legendou", která vždy snila o míru v Izraeli. "Izrael ho miloval a on miloval izraelské děti a jejich zemi," dodal prezident.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak následně doplnil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Šaron byl "jedním z největších vojenských velitelů, které kdy Izrael měl". Vyzdvihl zejména jeho statečnost a pragmatičnost. "Vzpomínky na tebe navždy zůstanou v našich myslích," dodal Netanjahu.

Současný premiér přiznal, že občas se Šaronem nesouhlasil a on nesouhlasil s ním, nicméně vždy se snažili společně pracovat "na zajištění bezpečnosti naší země". "Stát Izrael bude i nadále pokračovat v boji proti terorismu. Nedopustí, aby Írán získal jadernou zbraň. Uděláme všechno pro ochranu naší bezpečnosti," uzavřel Netanjahu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hovoří na smutečním obřadu za zesnulého Ariela Šarona.

Po pietním aktu před budovou parlamentu armádní konvoj dopravil rakev na ranč Šaronovy rodiny v jihozápadním Izraeli. Po cestě se ještě zastavili na pahorku Latrun nedaleko Jeruzaléma, kde se uskutečnil krátký vojenský obřad. Právě na tomto místě byl Šaron během války o nezávislost v roce 1948 vážně zraněn.

Na ranči nedaleko města Sderot se shromáždily stovky lidí, kteří se chtěli ještě naposledy se zesnulým premiérem rozloučit. Vojáci rakev za zpěvu modliteb uložili do připraveného hrobu, politik byl pohřben vedle své manželky Lily, která zemřela v roce 2000. Mezi řečníky se následně vystřídali Šaronovi synové Omri a Gilad a také náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc.

Výběr pietních výroků

  • Viceprezident USA Joe Biden: "Byl nezlomný. Stejně jako jiní historičtí vůdci, jako praví vůdci měl svou hvězdu, která mu udávala směr, svůj cíl, který ho vedl dál. Tím cílem, od kterého se podle mě nikdy neodchýlil, bylo přežití Státu Izrael a židovských obyvatel kdekoli na světě." Během své řeči Biden rovněž vzpomínal na to, jak se s ním setkával na jeho ranči ještě jako mladý senátor. "Když jste ho poznali, hned jste pochopili, proč se mu přezdívá buldozer," dodal Biden s odkazem na Šaronovu přímost a zarputilost při prosazování cílů.
  • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu: "Arik byl muž činu, byl pragmatický. Jeho pragmatismus měl ale kořeny v hlubokých emocích, které cítil vůči své zemi a židovskému lidu."
  • Izraelský prezident Šimon Peres: "Byl jsi ramenem, na kterém spočívala izraelská bezpečnost. Tvůj životní příběh se váže k životnímu příběhu této země. A tvůj život byl zasvěcen životu této země. Každý kopec, každé údolí nesou tvé stopy. Obdělával jsi tuto půdu svou kosou a bránil si ji svým mečem."
  • Bývalý britský premiér Tony Blair: "Představa, že se změnil z válečníka v muže, který prosazuje mír, ho nedefinuje správně. Vlastně se nikdy nezměnil a nezměnil se ani jeho strategický cíl. Stát, za jehož existenci bojoval od svých 14 let, musel být chráněn pro budoucí generace. Když to znamenalo boj, tak bojoval. Když to znamenalo prosazovat mír, prosazoval ho. Se stejným železným odhodláním šel do války i do diplomatických jednání. Nebojácný, neortodoxní, neústupný."

Netestujte naši trpělivost, vzkazuje Izrael Palestincům

Izraelci během Šaronova pohřbu významně zpřísnili bezpečnostní opatření v zemi a varovali Palestince před jakýmkoli narušením obřadu, například raketovým útokem. Ranč v Negevské poušti, místo Šaronova posledního spočinutí, leží jen deset kilometrů od pásma Gazy a v minulosti se již několikrát stal terčem útoku.

Izraelské bezpečnostní složky údajně palestinským úřadům v Gaze zaslaly vzkaz, aby se držely zpátky. "Dalo se jim jasně najevo, že by nebylo dobré nyní testovat izraelskou trpělivost," citovala agentura Reuters nejmenovaný bezpečnostní zdroj.

Dvě rakety nicméně byly již ráno z Gazy vypáleny. Podle armádních zdrojů ale do Izraele nedopadly. Jak uvedla izraelská média, je možné, že si Palestinci jen testovali své zbraně.

Šaronova rodina. Uprostřed syn zesnulého expremiéra Gilad Šaron.

Protiraketový systém v pohotovosti

V pohotovosti je izraelský protiraketový systém Iron Dome, kterým Izraelci chrání své území proti palestinským raketám. Armáda měla údajně umístit jednu protiraketu i poblíž farmy, kde se pohřeb uskuteční. Do vzduchu vzlétlo rovněž množství vojenských vrtulníků, které monitorují pásmo Gazy.

Kvůli obavám, že by mohli extremisté obřad narušit, dohlíží na bezpečnost více než 800 mužů zákona a dalších dobrovolníků. "Doufám, že žádný šílenec v Gaze si neřekne: Jsou tam všichni, tak s nimi skoncuji," citoval list The Jerusalem Post nejmenovaný zdroj blízký Šaronově rodině. "Budou tam panovat přísná bezpečnostní opatření, takže očekáváme, že všechno proběhne hladce," dodal.

Šaronovi synové Gilad a Omri, kteří se svým otcem byli u nemocničního lůžka až do poslední chvíle, si přáli, aby se pohřbu zúčastnilo co nejvíce lidí. Smuteční hosté budou moci ceremonii sledovat i na mnoha velkoplošných obrazovkách. Po skandálu s tlumočníkem pro neslyšící na nedávném pohřbu bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely mají ceremonii do angličtiny tlumočit ti nejlepší odborníci z Izraele, napsala místní média.

České kondolence

  • "Byl to velký a statečný státník, který se nebál bojovat za svobodu svého národa," tlumočil ČTK vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj prezident zašle kondolenci svému izraelskému protějšku.
  • Ministr zahraničí Jan Kohout v kondolenci, kterou ČTK poskytla jeho mluvčí Johana Grohová, píše o Šaronovi jako o skvělém člověku, neohroženém bojovníkovi a skutečném státníkovi. Připomíná jeho odvážné kroky při obraně Izraele i podíl na otevření cesty, která by snad mohla vést k míru mezi Izraelem a Palestinci.
  • Jako na jednu z nejvýraznějších osobností Izraele pohlíží na Šarona i někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda, který se před deseti lety s Šaronem setkal. "Považuji Ariela Šarona za jednoho z největších státníků Izraele, vykonal pro jeho vybudování, nezávislost, obranu a bezpečí velké dílo," prohlásil Svoboda a vzpomenul i na někdejší setkání s Šaronem, který podle něj měl nadhled, viděl souvislosti a měl jasnou vizi. "Bylo docela hezké, že když jsme skončili náš rozhovor, tak jedna z našich diplomatek řekla: "Toho bych volila". On byl totiž velmi přesvědčivý i v tom, co říkal," uvedl Svoboda.
  • Možný nový šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) chápe Šarona jako velkou postavu izraelské politiky a člověka, který se výrazně zapsal do izraelské historie. "Nicméně už několik let se nacházel ve velmi vážném stavu, takže je to delší doba, kdy neovlivňoval izraelskou politiku, proto si nemyslím, že by to mělo mít nějaký dopad na politickou scénu," řekl Zaorálek.
  • Ani podle místopředsedy Asociace pro mezinárodní otázky Václava Nekvapila nebude Šaronova smrt impulsem k nějakým změnám v blízkovýchodních vztazích. Možná se podle něj ale oživí debata v zemích jako Libanon, kde se Šaron rovněž zapsal do historie. "Šaron měl v zemích mimo Izrael obraz špatný a na tom smrt asi nic nezmění, ale uvnitř Izraele si ji vylepšil stažením z Gazy a změnil pověst takového jestřába v člověka, který uměl kompromis, což se možná připomene," řekl ČTK Nekvapil.
Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás