Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jaderné elektrárny jsou proti dronům z hračkářství bezmocné, tvrdí expert

Americký bezpilotní letoun (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký bezpilotní letoun (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Experti z Velké Británie se rozhodli prověřit bezpečnost britských jaderných zařízení a dospěli k závěru, že elektrárny jsou de facto bezmocné proti dronům. Například dron naložený výbušninami by neměl problém překonat bezpečnostní opatření a elektrárnu poškodit. Koupit je přitom lze v běžných hračkářstvích.

Velká Británie má celkem 16 jaderných reaktorů, které vytvářejí téměř pětinu elektřiny celé země. Expert na atomovou energii John Large vypracoval čtyři možné scénáře napadení elektrárny dronem. Výsledky zhodnotil takto: "V každém ze čtyř scénářů dopadly elektrárny velmi špatně. Pokud by k těmto útokům došlo ve skutečnosti, velmi vážně by hrozil radioaktivní únik."

PSALI JSME:

Manévrovatelnost a flexibilita dronů podle něj lehce překonává bezpečnostní systémy, které patří do "jiné doby". Přitom i maličký dron na baterky je schopen nést až 10 kilogramů nákladu. Navíc ho lze pořídit v běžných hračkářstvích nebo hobby obchodech. Podle Large rozhodně nejde o hračky, ale "stroje, schopné vykonávat komplexní operace" a vláda by se touto hrozbou měla reálně zabývat.

Modeláři, nebo teroristé?

S tím, jak se drony stávají dostupnějšími a případů přibývá, narůstají i obavy z jejich zneužití. Nedávno byli například poblíž francouzských jaderných reaktorů v Belleville-sur-Loire zatčeni tři Francouzi poté, co v blízkosti reaktorů testovali své drony. Policie je nakonec propustila s tím, že šlo o neškodné modeláře, kteří jen zkoušeli své výtvory.

Bezpilotní dron
Porno natáčené z dronu
Koncem prvního poločasu říjnového fotbalového zápasu Srbska proti Albánii začal...
Dron společnosti Google přináší queenslandským farmářům balíček se žrádlem pro...

Koordinované přelety nad francouzskými elektrárnami, ke kterým došlo letos na podzim, se tak stále nedaří uspokojivě vyšetřit. Od října přitom přelety nahlásilo už 13 elektráren. Během jednoho večera se jich například ve stejnou dobu uskutečnilo naráz hned pět - a to na místech vzdálených od sebe stovky kilometrů. O koordinaci přeletů tedy není pochyb a podle některých může jít o aktivity teroristů, kteří zjišťují bezpečnost klíčových jaderných zařízení.

Konzultant Světového institutu pro jadernou bezpečnost Dawid Lowry deníku The Independent řekl: "Podle mě jsou všechny jaderné elektrárny ve vážném ohrožení, ale většina politiků se tento problém snaží zamést pod koberec."

Britská vláda tvrdí, že se bezpečnosti elektráren věnuje. "Je nepravděpodobné, že by nás tato zpráva upozornila na něco, co už sami dávno neprověřujeme," prohlásil státní tajemník Velké Británie pro energetiku Ed Davey. "Samozřejmě ale vítáme všechny podněty, které mohou přispět k bezpečnosti země."

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...