Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do boje se pouští Antigreta. Klimatičtí skeptici z amerického think tanku našli svoji hvězdu

Naomi Seibtová pro Heartland Institute | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naomi Seibtová pro Heartland Institute | foto: youtube.com

CHICAGO/PRAHA Pro klimatické skeptiky je složité zapůsobit na mladou generaci. Obzvláště pak soutěžit s popularitou mladé švédské aktivistky Grety Thunbergové, která se kvůli svému tažení proti klimatickým změnám stala celosvětovým fenoménem. Jeden americký think-tank ale doufá, že našel řešení: Antigretu.

Devatenáctiletá Němka Naomi Seibtová je jako Greta Thunbergová – mladá, blonďatá a výřečná. Na rozdíl od Švédky však odmítá „klimatický alarmismus“. Snahu bojovat proti klimatickým změnám nazývá „nelidskou ideologií“, a dokonce ve svém útoku na veřejnoprávní média využívá i slavný výrok Thunbergové „Jak se opovažujete?“.

V Německu se konzervativní dívka stala malou internetovou hvězdou. Vystupuje jako influencerka a její videa na YouTube sledují tisíce lidí. Nikdy však nedokázala oslovit masy, jako se to podařilo sedmnáctileté Švédce. Situace se však může zakrátko změnit.

V prosinci loňského roku si totiž Seibtové všimlo vedení vlivného amerického think tanku Heartland Institute. Dívka se stala tváří jejich nové kampaně a konzervativní kruhy doufají, že bude mít stejný úspěch jako její švédský protějšek. Cílem její kampaně však bude upozorňovat na případné pochybnosti ve vědecké teorii, že lidé stojí za globálním oteplováním.

Hlas skeptického realismu

„Je fantastickým hlasem svobodného trhu a klimatického realismu,“ uvedl o Naomi pro deník The Washington Post James Taylor, ředitel Centra pro klimatickou enviromentální politiku při Heartland Institute.

Příběh o tom, jak se stala konzervativní mluvčí, již mladá Němka má. Tvrdí, že se v ní politický aktivismus probudil před několika lety, když ve škole začala zpochybňovat liberální politiku ve vztahu k migraci. Tehdy prý pocítila první silnou opozici proti svému názoru ze strany učitelů a dalších studentů a začala pochybovat o „německém mainstreamovém myšlení“.

Dívka zpočátku útočila na německá média a byla i proti tomu, aby v zemi existovala veřejnoprávní média placená z kapes daňových poplatníků. Skeptická je i k otázkám feminismu a německá média ji označují za sympatizantku německé krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD).

Odpor vůči klimatickému aktivismu prý v sobě Seibtová objevila relativně nedávno, a to když viděla davy dětí v ulicích, jak protestují v rámci hnutí „Pátky za budoucnost“, spojeného s Gretou Thunbergovou.

„Mrazilo mě, když jsem viděla tyto mladé lidi. Křičeli a řvali, že nechtějí, aby skončil svět,“ uvedla v jednom z rozhovorů pro média Seibtová, která údajně nepopírá, že by lidé měli na klima vliv. „Ale opravdu mají emise CO2 takový vliv?“ ptá se dívka.

Placená konzervativci

Heartland se zřejmě snaží z Němky učinit stejnou hvězdu, jako je sedmnáctiletá Thunbergová, která se loni stala osobností roku amerického magazínu Time a tlačí na evropské vlády, aby „panikařily“ a „jednaly“.

„Naomi Seibtová vs. Greta Thunbergová: Komu máme věřit?“ pokračuje video, které propaguje mladou klimatickou skeptičku. Díky angažmá pro institut Heartland se devatenáctiletá Němka podívá tento týden i na washingtonskou Konferenci za konzervativní politickou akci (CPAC) – každoroční shromáždění pravicových aktivistů na vysoké úrovni.

„Jejich taktikou je vytvořit ekvivalent Grety, který by šířil jejich poselství. V tomto případě však jde o falešný ekvivalent, jelikož boj za klimatickou změnu se začal šířit po sociálních sítích přirozeně, zatímco Heartland se toho snaží dosáhnout placenou reklamou,“ vysvětlil pro média Graham Brookie z neziskové organizace Digital Forensic Research Lab.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.