Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krize je tady a teď, a ne ve vzdálené budoucnosti, řečnila Greta v Hamburku. Přišly desetitisíce lidí

„Krize je tady a teď, a ne ve vzdálené budoucnosti,“ řečnila na pódiu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Krize je tady a teď, a ne ve vzdálené budoucnosti,“ řečnila na pódiu... | foto: Reuters

Hamburk Švédská aktivistka Greta Thunbergová se v pátek v severoněmeckém přístavním městě Hamburk zúčastnila desetitisícové demonstrace hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Podle agentury DPA v projevu vytkla politikům, že nedělají dost pro ochranu klimatu.

„Rozhodující osoby se stále chovají, jako by všechno bylo v pořádku. A vědci jsou stále ještě ignorováni,“ prohlásila sedmnáctiletá Thunbergová. Vyjádřila se tak dva dny před zemskými volbami v druhém největším německém městě, které tvoří samostatnou spolkovou zemi.

„Je rok 2020 a my teď potřebujeme vidět skutečné činy,“ zdůraznila Švédka. „Krize je tady a teď, a ne ve vzdálené budoucnosti,“ dodala světoznámá školačka. Řekla, že nechápe, jak se mohou politici dívat do očí svým dětem, když jim kradou budoucnost.

Dokážete najít Gretu Thunbergovou mezi lidmi na páteční demonstraci v Hamburku?
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová na prostu v Hamburku se svou již...

„Pokud se dost lidí zapojí do urychlování změny, může se změna i podařit,“ prohlásila Thunbergová.

Německá média informují, že organizátoři odhadli počet zúčastněných na 60 000 lidí. Odhady policie byly mnohem střízlivější, někde okolo 20 000 lidí.

21.února 2020 v 16:57, příspěvek archivován: 21.února 2020 v 19:04

Mladí demonstranti v pátek do hamburských ulic vyšli s transparenty se slogany jako „Budeme stávkovat, dokud nebudete konat“ nebo „The Earth is on Fire“ (Země je v plamenech). 

Politická kampaň?

Protest se odehrál pouhé dva dny předtím, než v neděli 23. února v Hamburku, v jedné ze tří německých městských spolkových zemí, proběhnou volby. Dle průzkumů se očekává umístění Zelených (Die Grüne partei) na druhém místě.

Thunbergová se poprvé zúčastnila stávky za ochranu klimatu v Hamburku téměř před rokem, 1. března. Největší účast měla tato globální manifestace v Hamburku loni 20. září, kdy se tam sešlo na 70 000 lidí.

Na úvod páteční demonstrace držely tisíce žáků a studentů minutu ticha za oběti středečního masakru v Hanau, kde 43letý Němec zastřelil devět lidí s migračními kořeny.

Greta na cestě vlakem do Hamburku:

20.února 2020 v 17:57, příspěvek archivován: 21.února 2020 v 19:03

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!