Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šamana, který chce vyhnat z Putina démony, obvinili z extremismu. Může být prohlášen za nepříčetného

Šaman Alexandr Gabyšev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šaman Alexandr Gabyšev. | foto: Youtube.com/BBCNews

Jakutsk (Rusko) Několik desítek lidí v sobotu v centru sibiřského města Jakutsk manifestovalo na podporu šamana Alexandra Gabyševa, který chce vyhnat démony z ruského prezidenta Vladimira Putina. Gabyšev ale nyní čelí obvinění z extremismu a hrozí mu také, že bude prohlášen za nepříčetného. Policie informovala o 45 demonstrantech, organizátoři akce počet účastníků odhadli na více než dvě stovky, uvedl server Newsru.com.

„Lidé přicházeli a odcházeli, ale dohromady se jich sešlo asi 200. To lze doložit množstvím podpisů, které jsme na šamanovu podporu shromáždili,“ řekla poslankyně oblastního sněmu Sulustaan Myraanová. Ocenila, že bez ohledu na mráz a sněžení a na strach z úředního či policejního postihu lidé přišli na Leninovo náměstí s transparenty s hesly typu „Já/my jsme šaman“, „Svobodu Alexandru Gabyševovi“ či „Ruce pryč od šamana Saši“ a „Rusko je s tebou“.

Demonstranti zdůrazňovali, že Gabyšev má právo na svobodu svědomí, cestování a vyjadřování, které zaručuje i ruská ústava. Místo toho jej minulý měsíc úřady uvěznily a zavřely do psychiatrické léčebny poté, co se z Jakutska vydal pěšky do Moskvy za svým posláním.

„To, jak režim reaguje na vyhánění démonů, je podivné a podezřelé,“ usoudil místní aktivista opozičního hnutí Levá fronta Artur Dron. Pozastavil se nad tím, že šamana si nikdo nevšímal, dokud žil v nebezpečné tajze, ale jakmile se vypravil do Moskvy, „hned ho chytili a zavřeli“.

Dojduna Dogordurovová, jedna z demonstrantek, zdůraznila, že zná šamana osobně a podle ní vůbec není nepříčetný. „Jakmile někdo začne říkat pravdu, hned ho prohlásí za blázna. Ale Gabyšev jen otevřeně řekl to, co si všichni myslíme,“ citovala ji ruská média.

Gabyšev se podle rozhlasové stanice Echo Moskvy v současnosti nachází u sebe doma v Jakutsku, kde čeká na nové psychiatrické vyšetření, jež by tentokrát měli z podnětu ochránců lidských práv podniknout nezávislí experti. Za extremismus šamanovi hrozí až čtyřleté vězení.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...