Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila, řekl Johnson. Během summitu G7 jednal s Donaldem Tuskem

Britský premiér Boris Johnson a šéf Evropské rady Donald Tusk na summitu G7. foto: Reuters

Aktualizujeme
Biarritz (Francie) - V Biarritzu na jihozápadě Francie v neděli pokračoval třídenní summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7, který v sobotu odstartoval neformální večeří státníků. Premiér Johnson po schůzce s Donaldem Tuskem prohlásil, že šance na odchod Británie z Evropské unie s dohodou se zvýšila. Řešily se také otázky kolem Íránu či Severní Koreje, ochrana klimatu či nebezpečí obchodních válek
  9:24aktualizováno  20:12

Před schůzkou s britským premiérem Borisem Johnsonem americký prezident Donald Trump řekl, že Bitánie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít velmi rychle. Sám Johnson ale vyjádřil pochybnosti, zda bude možné ji dojednat tak rychle, jak si Američané představují.  Pro Trumpa je ale Johnson „tím pravým mužem pro jednání o brexitu.“ 

Lídři největších světových ekonomik před jednáním.
Brigitte Macronová, manželka francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, Jenny...

Britský premiér jednal také s předsedou Evropské rady Tuskem.  Tématem hovoru byl stále reálněji se rýsující brexit bez dohody k 31. říjnu. 

Americký prezident Donald Trump a britský premiér Boris Johnson na bilaterálním jednání na summitu G7 ve francouzském Biarritzu.

‚Britský účet za Brexit‘

Podle Johnsona záleží hlavně na Evropské unii, zda bude brexit bez dohody či s dohodou. Jednání o případné dohodě budou podle něj ale „riskantní“. Johnson od svých unijních partnerů například žádá, aby z dohody vyjednané jeho předchůdkyní Theresou Mayovou zmizela takzvaná irská pojistka, která má zabránit vzniku přísných kontrol na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království „Důležité je, abychom se připravili na to, že odejdeme bez dohody,“ dodal premiér, ale konstatoval, že šance na odchod Británie z Evropské unie s dohodou, se zvýšila.

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody, nebude podle Johnsona už z právního hlediska dlužit 39 miliard liber (1,1 bilionu Kč), tedy původní odhadovanou výši „brexitového účtu“. V interview se Sky News řekl: „Jestliže vystoupíme bez dohody, pak... už 39 miliard nebude právně přislíbeno.“ 

Odborníci se ale podle BBC neshodují v tom, zda by si mohl Londýn při brexitu bez dohody bez právních následků peníze ponechat.

Trump na summitu

Americký prezident Donald Trump na Twitteru dopoledne napsal, že dosavadní jednání na summitu byla velmi dobrá. Zároveň zkritizoval „falešná a nechutná“ média, která podle něj před vrcholnou schůzkou nepravdivě informovala o napětí ve vztazích sedmi zemí skupiny. 

Za média šířící falešné zprávy, takzvané fake news, Trump označuje ta média, která o něm píší kriticky, připomněla agentura DPA. Zaměřuje se například na zpravodajské televize CNN, NBC a ABC či listy The New York Times a The Washington Post. Novináře kritizovaných médií už několikrát označil za nepřátele lidu.

Trump se v sobotu po příletu do Biarritzu setkal nejprve s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, později povečeřel s představiteli všech států skupiny G7. Na Twitteru poté napsal, že Francie a Macron zatím odvedli skvělou práci.

Situace ohledně Íránu a Severní Koreje

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil také k severokorejským raketovým testům. Nedělají mu prý radost, neporušují ale dohodu, kterou má se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Trump v neděli podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit krizi kolem Íránu, zároveň ale zdůraznil, že Spojené státy mají v této oblasti svou vlastní iniciativu. 

Francouzský prezident Macron po dopoledním jednání s Trumpem, pěti předsedy vlád a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem řekl, že se dohodli, „co chceme společně říci Íránu“. „Máme poselství skupiny G7, které se týká našich cílů a skutečnost, že je sdílíme, je důležitá,“ dodal Macron. Zdůraznil, že se všichni včetně amerického prezidenta chtějí vyhnout konfliktu s Íránem.

Trump lituje, že cla na čínské zboží nejsou ještě vyšší, tvrdí zástupci Bílého domu

Z diskuze lídrů G7 ale podle něj vyplynuly dva základní společné cíle, které bude v dalším jednání s Íránem prosazovat. Jedním z nich je snaha zabránit Teheránu v získání jaderné zbraně, druhým úsilí o stabilitu a mír na Blízkém východě. Informace z diplomatických kruhů, že by společné poselství ze summitu měl Íránu tlumočit právě francouzský prezident, Trump popřel. 

Do místa konání summitu G7 přiletěl překvapivě i íránský ministr zahraničí Zaríf. Podle íránské diplomacie ale nebude jednat s Trumpem ani s jeho delegací. Zdroj agentury Reuters z Elysejského paláce uvedl, že se Zaríf v Biarritzu setká se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem.

Sankce bolestivě zasáhly Írán. Lidé si nemohou dovolit téměř nic z dovozu, tvrdí expert

Kancléřka Merkelová zdůraznila, že jednání íránského ministra není součástí summitu a jde o souběžnou událost. Zároveň řekla, že je třeba využít všechny cesty k mírovému řešení íránského konfliktu. „Musíme najít způsob deeskalace, pokud se nemáme obávat, že Írán v září přestane dodržovat další závazky,“ řekla kancléřka. 

Agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované íránské představitele a jednoho diplomata uvedla, že Írán podmiňuje jednání se Západem o záchraně jaderné dohody tím, že mu bude pro začátek umožněno vyvážet alespoň 700 000 barelů ropy denně a ideálně až 1,5 milionu barelů. 

Pomoc státům v Amazonii

S hašením požárů v Amazonii pomůže armáda, rozhodl Bolsonaro. Pomoc nabídl i Trump

Francouzský prezident Emmanuel Macron na okraj summitu oznámil, že s ohledem na mohutné požáry v oblasti jihoamerické Amazonie se chtějí státy G7 dohodnout na rychlé pomoci zasaženým zemím. Podle Macrona už státy G7 země jihoamerického regionu kontaktovaly. Jde podle něj o „technické a finanční prostředky“. Další podrobnosti šéf Elysejského paláce nesdělil.

Vedoucí představitelé zemí G7 navíc jednali o boji s nerovností spolu s šéfy OSN a Světové banky a dalších mezinárodních institucí. K summitu se připojili i prezidenti Jihoafrické republiky, Egypta, Senegalu, Burkiny Faso a Rwandy a později i vedoucí představitelé Indie, Austrálie a Chile.

Protisummit aneb demonstrace v Biarritzu a okolí

V blízkém městě Bayonne, kde v sobotu policisté zadrželi po střetech desítky demonstrantů, v neděli lidé protestovali s portréty francouzského prezidenta Emmanuela Macrona obrácenými hlavou dolů.

Klimatičtí aktivisté drží v Bayonne portréty francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, které byly ukradeny z radnic po celé Francii, vzhůru nohama, aby vyjádřili nespokojenost s summitem G7 v nedalekém Biarritzu.

Sobotního protestu v Bayonne několik kilometrů od Biarritzu se zúčastnilo zhruba 400 lidí. Po potyčkách s pořádkovými silami, při kterých byl použit i slzný plyn a vodní dělo, jich policisté 68 zadrželi. Třicet osm lidí skončilo ve vazbě, informovala místní prefektura. Zadrženým policisté kladli za vinu hlavně házení předmětů, zahalování obličeje či držení věcí, které by mohly sloužit jako zbraně.

Nalákat pozornost médií i pasivní vzdor. Demonstranti se na summit G7 připravovali ve výcvikovém táboře

V neděli dopoledne městem Bayonne prošel protestní pochod za „klima a sociální spravedlnost“ s několika stovkami účastníků, kteří nesli Macronovy portréty ukradené ze stěn více než stovky radnic a dalších úředních budov po celé Francii. Fotografie šéfa Elysejského paláce přitom nesli lidé obrácené hlavou dolů. Protestu se podle světových agentur zúčastnili lidé z různých organizací a hnutí od ekologických aktivistů, přes bojovníky za práva zaměstnanců, žen, menšin či migrantů.

Vyhodnocení plnění závazků z loňského roku

  • Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v Kanadě nejlépe splnila Evropská unie, nejhůře naopak Itálie. Vyplývá to ze studie týmu vědců z univerzity v Torontu, kterou v neděli představili na vrcholné schůzce G7 v jihofrancouzském Biarritzu. Upozornili mimo jiné, že navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump loni svou podporu závěrečnému komuniké demonstrativně odvolal, jeho administrativa většinu závazků splnila.
  • Evropská unie, kterou loni stejně jako letos na summitu G7 zastupoval předseda Evropské rady Donald Tusk, splnila podle kanadských vědců 95 procent závazků, které učinila na červnovém summitu v kanadské provincii Quebec. Ze sedmi států, které se schůzek G7 účastní, se v plnění slibů nejlépe dařilo Británii (93 procent) a Kanadě (90 procent). Průměrně plnily sliby Japonsko (84 procent) a Francie (83 procent).
  • Výrazně pod průměrem se na šestém umístilo Německo (75 procent) následované Spojenými státy (74 procent). Nejhůře v hodnocení kanadských vědců dopadla Itálie, která podle nich splnila jen 70 procent svých závazků plynoucích ze závěrečného komuniké summitu G7 v Kanadě.
  • Torontští výzkumníci se soustředili na dvacet slibů, které se týkaly mimo jiné životního prostředí, veřejného zdraví, transparentnosti demokratických procesu, klimatických změn, rovnosti žen a mužů, energetické bezpečnosti a financování rozvojové pomoci.
  • Loňský summit v Kanadě se konal v napjaté atmosféře kvůli americkým clům na dovoz oceli a hliníku a skončil fiaskem po rozkolu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Studie vědců z univerzity v Torontu nicméně upozorňuje, že ačkoli Trump odvolal svou podporu závěrečného prohlášení ze summitu, Spojené státy téměř tři čtvrtiny svých závazků splnily.
Autor: