24. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zastřelili jednoho ze šéfů sicilské mafie. Projížděl se centrem města na kole

Jeden z bossů italské mafie Cosa Nostra byl v pondělí zastřelen během jízdy na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z bossů italské mafie Cosa Nostra byl v pondělí zastřelen během jízdy na... | foto: Twitter.com @IggnantUndrlord

PALERMO Jeden z bossů italské mafie Cosa Nostra byl v pondělí zastřelen během jízdy na kole v sicilském Palermu. Dva muži na skútru jej střelili zezadu do krku. Vražda se stala za bílého dne den před 25. výročím vraždy slavného vyšetřovatele mafie Giovanniho Falconeho.

Vraždy za bílého dne nebyly v Palermu v posledních letech obvyklou záležitostí. Den před pětadvacátým výročím od vraždy vyšetřovatele Falconeho, který společně se soudcem Paolem Borsellinem rozjel jeden z největších soudních procesů proti mafii, se situace změnila.

Podle svědků se boss mafie Giuseppe Dainotti projížděl po městě, když se k němu zezadu na skútru rychle přiblížili dva muži. Střelili jej zezadu několikrát do krku a rychle odjeli. Vyšetřovatelé zatím netuší, kdo za vraždou stojí.

Dva muži na skútru jej střelili zezadu do krku.

Dianotti byl ve vězení po více než dvacet let za vraždy a krádeže pro mafii Cosa Nostra. Na svobodu byl propuštěn v roce 2014.

Francesco LoVoi, prokurátor z Palerma, uvedl pro média, že vzhledem k tomu, že k vraždě došlo za bílého dne v centru města a takto blízko od významného výročí, šlo nejspíše o symbolickou vraždu.

„Když kdokoliv prohlásí, že mafie již neexistuje, pokaždé se stane něco, čím mafie ukáže, že stále existuje. A zřetelně se vrací ke střílení,“ uvedl LoVoi pro novináře v Římě.

Strach ze sjednocení a návratu mafie

Mafie Cosa Nostra operuje na Sicílii a jihu Itálie. V 80. letech byla značně oslabena velkými procesy a zatýkáním pod vedením Falconeho a Borsellina. Zatčeny byly tehdy stovky příslušníků mafie a klany v rámci Cosy Nostry začaly soupeřit o moc. Většinu obchodu s drogami pak přebraly rodiny z dalších italských mafií ’Ndranghetty a Camorry.

„Stále zde panuje strach, že pokud Cosa Nostra dokáže nelézt racionálního šéfa, který by byl schopný dát dohromady rozpadlé a soupeřící klany, mohla by se stát stejně nebezpečnou, jako kdysi bývala,“ uvedl palermský policejní komisař Renato Cortese.

V současnosti po dvaceti pěti letech od největších procesů, kdy by měli být propuštěni na svobodu usvědčení mafiáni, se zvyšuje riziko, že by se takový muž mezi nimi mohl najít. Podle Corteseho bude důležité monitorovat aktivitu těchto mužů.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz