27. února 2017 11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jednání o míru v Sýrii by se měli účastnit i Kurdové, plánuje Moskva

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Tisíce lidí v několika německých městech v sobotu demonstrovaly proti válce v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce lidí v několika německých městech v sobotu demonstrovaly proti válce v... | foto: Reuters

DAMAŠEK Rusko chce do rozhovorů o Sýrii zapojit i Kurdy, řekl v pondělí podle agentury Ria Novosti náměstek ruského ministra zahraniční Michail Bogdanov. Syrská opozice má podle Moskvy pro rozhovory v Ženevě sestavit jednotnou delegaci.

Další kolo rozhovorů o Sýrii začalo v Ženevě pod patronací OSN minulý týden ve čtvrtek, ale ohrozilo je sobotní násilí v Homsu. Při útocích na sídla bezpečnostních sil tam zemřelo přes 40 lidí.

Zatím není jasné, jak na požadavek Ruska k zapojení Kurdů bude reagovat Damašek a jeho delegace v Ženevě. Rusko je kromě Íránu hlavní spojenec vlády v Damašku. Kurdové nebyli zapojeni do minulých kol rozhovorů mimo jiné kvůli tomu, že Turecko, které podporuje část opozičních skupin, Kurdy považuje za teroristy. Pro západní státy, které rovněž podporují některé oponenty Damašku, ale Kurdové patří k cenným spojencům v boji proti radikálům.

Před nynějšími ženevskými rozhovory se z iniciativy Ruska, Íránu a Turecka konalo dvoukolové jednání v Astaně, kde se hovořilo především o upevnění příměří, jež platí v Sýrii od prosince. Ruský prezident Vladimir Putin dnes řekl, že astanské rozhovory přispěly k tomu, aby ženevská schůzka mohla začít. „Byl vytvořen mechanismus kontroly příměří, což je to nejdůležitější. To byl základ, který umožnil obnovu ženevských rozhovorů,“ řekl Putin.

Jednání o míru v Sýrii v kazašské Astaně přineslo první výsledky.
Ruský prezident Vladimir Putin, ministr zahraničí  Sergey Lavrov (vpravo) a...

Opozice opakovaně obvinila syrskou vládu z porušování příměří. Syrská svobodná armáda (FSA), která je koalicí několika opozičních skupin podporovaných Tureckem, oznámila, že se tyto skupiny střetly v neděli se syrskými vojáky u města Al-Báb v severní Sýrii. Město drželi radikálové z takzvaného Islámského státu (IS) a Turecko minulý týden uvedlo, že se jeho spojencům podařilo IS z města vytlačit.

Z jihu ke strategickému městu Al-Báb postupovala také syrská armáda. Podle prohlášení FSA se opozice a vojsko střetly jižně od Al-Bábu v neděli večer. Syrská armáda zatím zprávu nekomentovala.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz