130 let
Protesty v Egyptě

Protesty v Egyptě | foto: Reuters

Jemen se 'inspiroval' a začíná se bouřit. Egypt hlásí další oběť

Svět
  •   17:03
KÁHIRA - Protivládní protesty ve čtvrtek nově propukly v Jemenu. V Egyptě, kde protesty proti dlouholeté vládě prezidenta Husního Mubaraka pokračují už třetím dnem, se asi 600 lidí střetlo s policií při demonstracích na východě země.

Policie podle svědků citovaných agenturou Reuters zasáhla slzným plynem a davy rozehnala. Protivládní demonstrace se dnes za účasti tisíců lidí konaly také v Jemenu.

Asi 600 lidí se střetlo s policií ve městě Ismáílíja ve východoegyptském regionu Severní Sinaj. Demonstranti zapálili požární zbrojnici, policie proti nim zasáhla slzným plynem a davy rozehnala. Podle svědků citovaných agenturou Reuters byl zastřelen jeden z beduínských demonstrantů.

Protestní akce jsou největším projevem nespokojenosti s vládnoucím režimem v zemi od nástupu Mubaraka k moci v roce 1981. Největší protestní akce se zatím odehrály v metropoli Káhiře a v Suezu. Zde nepokoje pokračovaly v noci na dnešek, rozvášnění lidé zapálili vládní budovu, místní policejní stanici a pokusili se podpálit kancelář egyptské vládnoucí strany.

Protesty v Egyptě

Agentura AP informovala, že v Káhiře a v Suezu se dnes znovu začali shromažďovat demonstranti. Aktivisté přitom slibují větší protesty v pátek, kdy je v Egyptě den volna. Zprávu na sociální síti Facebook informující o pátečních protestech za méně než 24 hodin podpořilo 55 tisíc lidí. Káhira mezitím varovala mládež před opozičním hnutím Muslimského bratrstva a dalšími subjekty, kteří využívají protesty ke "skrytým záměrům".

Do země by se měl dnes z Rakouska vrátit bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej, který je označován za možného kandidáta v prezidentských volbách. Návrat prominentního proreformního politika do země by podle Reuters mohl podpořit demonstranty, kteří zatím nemají v čele vůdčí osobnost. Podle dnešního oznámení televize Al-Arabíja se Baradej nechal slyšet, že je připraven se na přechodnou dobu ujmout moci, pokud bude požádán.

Protesty v Egyptě

Nepokoje v Egyptě se nechaly inspirovat událostmi v Tunisku, kde prezident po 23 letech vlády uprostřed sílících sociálních protestů opustil zemi. V Egyptě si protesty zatím vyžádaly nejméně šest mrtvých. Více než tisíc lidí bylo podle nejmenovaných bezpečnostních zdrojů citovaných agenturou AFP během střetů zadrženo. Al-Arabíja dnes uvedla, že egyptský státní zástupce obvinil 40 zadržených demonstrantů z pokusu svrhnout režim.

Demonstraci po vzoru Tuniska svolala také opozice v Jemenu. Odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který je u moci 32 let, zde dnes podle agentury AP požadovaly desetitisíce lidí. AFP informovala, že jemenský ministr vnitra jakoukoli podobnost s Tuniskem vyloučil s tím, že Jemen je demokratickou zemí a protesty se obešly bez násilností. Podle organizátorů se v jemenské metropoli konala čtyři různá protestní shromáždění.

Čtěte také:

Tuniský prezident se podle AFP vzdal moci pod tlakem lidu jako první hlava státu v arabském světě.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás