Šíité ve středu obsadili leteckou základnu, která je 60 kilometrů od města. Agentura AFP tvrdí, že Hádí byl převezen na bezpečné místo. Šíité podle televize vypsali finanční odměnu za prezidentovo dopadení. Neidentifikované letadlo svrhlo rakety na komplex prezidentovy rezidence, ale okamžitě byla zaktivována protiletadlová obrana.
Jemenská krize: země se dál noří do chaosu, hrozí jí osud Libye |
Hádí se do Adenu uchýlil v únoru, když prchl z domácího vězení v Saná, v němž ho šíité od ledna zadržovali. V úterý prezident požádal Radu bezpečnosti OSN, aby schválila rezoluci o okamžité vojenské pomoci jeho vládě. Šíité začali postupovat ze severu na jih loni a nyní podle AP kontrolují více než polovinu z 21 jemenských provincií.
AP s odkazem na pět svých zdrojů oznámila, že Hádí se nyní uchýlil na neznámé místo. Svědci tvrdí, že zaměstnanci úřadů v Adenu dostali pokyn, aby nechodili do práce. Někteří občané se prý ozbrojili. Vede je k tomu rychlý postupu šíitů směrem na jih. Podle posledních informací jsou nyní šíité 40 kilometrů od Adenu.
#Yemen rebels 'take base near Aden' http://t.co/4tywuDHkqj #news
— Live Breaking News (@mywabot) 25. Březen 2015
Miliony za dopadení
Televize ovládaná šíity ohlásila, že šíité vypsali odměnu činící v přepočtu 2,5 milionu korun za Hádího dopadení. Sami prý zatkli ministra obrany Mahmúda Subajhího a jeho nejbližšího spolupracovníka. Mluvčí šíitů tvrdí, že šíitské jednotky budou v Adenu během několika hodin.
Šíitské oddíly obsadily základnu Annad severně od Adenu, kterou se Hádího jednotkám nepodařilo uhájit. Jde o největší vojenské zařízení svého druhu v zemi a američtí vojáci tam v minulosti cvičili jemenské jednotky pro boj proti al-Káidě. USA z ní v minulých dnech evakuovaly nejméně 100 specialistů a své vojáky odvezla také Británie. USA právě z této základny vysílaly bezpilotní letadla k útokům na teroristy. Pádem Hádího režimu ztratily pro tento boj cenného spojence.
Král je mrtev, ať žije chaos. Stín Saúdské Arábie halí Blízký východ |
Saúdská Arábie, která tvrdí, že jemenské šíity podporuje Írán, přesunula k hranici s Jemenem těžkou vojenskou techniku. Hrozí tak, že se do jemenského konfliktu zapojí další státy. Proti tomu se dnes postavila část jemenské armády, jež zůstává věrná Hádímu předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který odstoupil po politických protestech, jež se v Jemenu konaly v roce 2011. Sálih složil úřad začátkem roku 2012, až když dostal záruku, že nebude soudně stíhán.
Podle analytiků oslovených agenturou AP, má stále velký vliv na část vojska. Jestliže šíité a Sálihovi vojáci vstoupí do Adenu, bude to zřejmě znamenat konec Hádího vlády.
#Yemen: #Houthis and Regime forces loyal to former President Ali Saleh took control of al-'Annd Airbase in #Lahij. pic.twitter.com/l1TDP4IYpO
— archicivilians (@archicivilians) 25. Březen 2015
Podle odborníků stojí za bývalým prezidentem v Adenu nejméně dvě armádní jednotky a rovněž oddíl armádních specialistů o síle 3000 mužů. Těm velí generál Abdal Háfiz Sakkáf, jehož lidé minulý týden zaútočili na adenské letiště. Háfizovy jednotky je ubránily a Sakkáf se se svými lidmi uchýlil do Táizzu a tam pak pomáhal šíitům při jeho obsazování.
Analytici počítají s tím, že padne-li Aden do rukou šíitů, umožní to Sálihovi vrátit se do politiky. „Sálih má peníze, profesionální armádu a zkušenost s takovou situací,“ řekl agentuře AP novinář ze Saná Casey Commbs. Mezi lidmi se prý začíná šířit propagační materiál o možném Sálihově politickém návratu. V Saná se minulý týden konalo několik manifestací na podporu Sálihova nejstaršího syna Ahmada. Teď je jemenským velvyslancem ve Spojených arabských emirátech a v minulosti velel republikánské gardě.