Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jemenští povstalci prý navzdory kroku USA neopustí mírová jednání s OSN a Saudskou Arábií

Svět

  22:50
Saná - Jemenští šíitští povstalci známí jako Húsíové neopustí mírová jednání s OSN a Saúdskou Arábií, navzdory rozhodnutí Spojených států označit je za zahraniční teroristickou organizaci. Agentuře Reuters to řekl hlavní vyjednavač Íránem podporovaných Húsíů Muhammad Abdas Salám.

Šíitští Húthiové na patrole v Saná. foto: Twitter.comReuters

Spojené státy podle OSN musí odvolat zařazení jemenských šíitů k teroristům. V zemi hrozí devastující hladomor

Dosluhující americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že rozhodnutí zařadit Húsie na teroristický seznam vstoupí v platnost s koncem administrativy prezidenta Donalda Trumpa 19. ledna. V důsledku kroku budou proti hnutí jemenských šíitských povstalců a třem jeho lídrům uvaleny americké sankce.

„Tyto (mírové rozhovory) s rozhodnutím (USA) nikterak nesouvisejí,“ uvedl Abdas Salám s tím, že krok Washingtonu neomezí pohyb povstalců ani jejich mezinárodní vztahy. Upřesnil, že komentář se týká jednání o klidu zbraní s Rijádem i snah konflikt ukončit s pomocí OSN. „Nepřestaneme usilovat o mír v Jemenu... je naší odpovědností jednat, abychom ukončili válku a blokádu,“ uvedl Abdas Salám, který je zároveň mluvčím Húsíů.

Dříve dnes tři vysoce postavení představitelé OSN vyzvali Spojené státy, aby své rozhodnutí zapsat Húsie na seznam teroristů odvolaly. V případě, že se tak nestane, může podle nich v Jemenu propuknout největší hladomor na světě za poslední desítky let. Zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths, který loni stál v čele snah obnovit mírová jednání, která se naposledy konala v prosinci 2018, Radě bezpečnosti řekl, že americký krok může rozhovory zkomplikovat. Zároveň vyzval Washington, aby své rozhodnutí odvolal z humanitárních důvodů.

ANALÝZA: Konflikt bez pozornosti médií. Jemenskou válku nakonec pocítil i Západ

„Rozhodnutí nebude mít žádný politický ani vojenský dopad kromě toho, že zhorší humanitární situaci v Jemenu, který již čelí blokádě,“ uvedl Abdas Salám.

Koalice v čele se Saúdskou Arábií, která se do války proti Húsíům zapojila v roce 2015 poté, co povstalci vyhnali mezinárodně uznanou vládu z hlavního města Saná, na dovoz zboží do Jemenu dohlíží.

Rozhodnutí Trumpovy administrativy zakazuje Američanům s jemenskými povstalci obchodovat. Pomoc povstaleckému hnutí budou USA považovat za trestnou a zároveň mají Húsíům být zmražena jakákoliv aktiva vázaná na USA. Saúdská Arábie, která se opakovaně stala terčem přeshraničních útoků Húsíů, nejnovější krok USA uvítala.

Rijád loni zahájil jednání s Húsii ve snaze nákladnou válku, v níž přišlo o život na 100 000 lidí, ukončit. Na humanitární pomoci aktuálně závisí asi 80 procent jemenské populace.Konflikt v Jemenu bývá často označován za zástupnou válkou Saúdské Arábie a Íránu. Húsíové ale tvrdí, že bojují proti zkorumpovanému režimu a odmítají, že by byli pouhými loutkami Teheránu.

Abdas Salám řekl, že jakákoliv dohoda o plošném klidu zbraní by měla obsahovat „humanitární řešení“, které umožní dovoz paliva, znovuotevření letišť a přístavů a připraví půdu pro politická jednání.

Autor: