Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zastavte toto monstrum.‘ Konference OSN k výročí konce války v Bosně přerostla v hádku

Zasedání Rady bezpečnosti OSN (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasedání Rady bezpečnosti OSN (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

New York  Konference uspořádaná v sídle OSN při příležitosti 25. výročí konce války v Bosně přerostla v urážky a vzájemné obviňování mezi bosenskosrbským předákem Miloradem Dodikem s Valentinem Inzkem, který má z pozice vysokého představitele OSN pro Bosnu a Hercegovinu dohlížet na mír v zemi. Činitel OSN varoval před narušením jednoty země, Dodik jej nazval „monstrem“, které nehodlá respektovat.

Dlouhodobé pře uvedené dvojice jsou v bosenské politice běžným jevem už řadu let, nyní však povýšily na mezinárodní úroveň. Úterní kulatý stůl k budoucnosti Bosny uspořádal k výročí daytonské mírové dohody z prosince 1995 ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzja. Přítomni byli velvyslanci zemí Rady bezpečnosti.

Inzko, jehož úřad má v Bosně za úkol dohlížet na plnění daytonské dohody, obvinil Dodika, že popírá válečné zločiny, především pak masakr ve Srebrenici z roku 1995, který Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii označil za genocidu. Nepřímo rovněž varoval před možným rozpadem země.

Prezident Republiky srbské Milorad Dodik (vpravo) se zdraví se svým příznivcem.
Památník ve Srebrenici.

„Je zde vztyčení pomníku odsouzenému válečnému zločinci Radovanu Karadžičovi, popírání srebrenické genocidy a další podobná rétorika, která ohrožuje jednotu (Bosny). Po 25 letech jsme svědky rušení ustanovení přijatých v Daytonu,“ citoval Inzka server Balkan Insight.

Dodik v reakci označil rakouského diplomata slovinského původu za „monstrum“ a cizince, který slouží zájmům Bosňáků (dříve Muslimů), kteří jsou početně nejsilnějším národem Bosny. Zbylé dva konstitutivní národy země jsou Srbové a Chorvaté.

„Zastavte toto monstrum, které se nám snaží vnutit rozhodnutí, která daytonská dohoda neumožňuje. Je to cizinec, které Bosnu zničí, mstí se Srbům a Chorvatům,“ řekl Dodik. Vysoký představitel OSN pro Bosnu ve skutečnosti na základě daytonské dohody disponuje rozsáhlými pravomocemi, včetně odvolávání politiků ohrožujících ústavní pořádek. Od roku 2011 je však nikdy nevyužil.

„V RS nebudeme oficiálně oznamovat ani se řídit jakýmkoliv jeho rozhodnutím. Zvážím zahájení procesu sjednocení RS s mateřským Srbskem,“ prohlásil Dodik s odkazem na Republiku srbskou, kterou daytonská dohoda definuje jako jednu ze dvou entit tvořících stát Bosna a Hercegovina.

Na Dodikovu stranu vystoupil dlouholetý neformální vůdce bosenských Chorvatů Dragan Čović, podle nějž je Inzkův popis situace v Bosně „neúplný“ a neodráží legitimní požadavky chorvatského národa v Bosně.

Zastání se Inzkovi naopak dostalo od velvyslanců Spojených států, Německa a dalších západních zemí. „Myslel jsem, že toto setkání dá příležitost k dialogu o situaci v Bosně, a slyšel jsem velmi dlouhý monolog plný osobních urážek adresovaných vysokému představiteli. Nemyslím si, že by se takto mělo mluvit v Radě bezpečnosti,“ řekl německý velvyslanec Günter Sautter.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...