17. září 2019 8:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jižní Korea bude investovat do ochrany před drony. Systém bude malé letouny sledovat a ničit

Bezpilotní dron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpilotní dron | foto: MVČR

Soul Jižní Korea hodlá investovat 88 miliard wonů (1,7 miliardy korun) do vývoje systému, který bude od roku 2023 schopen zachytit a zneškodnit bezpilotní letouny. Důvodem je zejména opakované narušování jihokorejského vzdušného prostoru severokorejskými špionážními drony. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Systém, který má pracovní název Block-1, bude mít za úkol sledovat a ničit malé drony a další malé letouny, uvedla jihokorejská agentura pro nákup zbraní DAPA. „Naším cílem je systém vylepšit, aby byl nakonec schopen zachytit stíhačku a satelit,“ napsal v prohlášení vysoce postavený představitel DAPA.

V roce 2017 byl v jihokorejské části demilitarizované zóny nalezen severokorejský dron. Jeho kamera zachytila 550 snímků z prostoru, kde byl umístěn americký systém protiraketové obrany.

V roce 2014 havaroval severokorejský dron při návratu do KLDR. Bezpilotní letoun se vracel z průzkumné mise, při které přeletěl také nad jihokorejským prezidentským palácem a objekt vyfotil.

Jihokorejský projekt vývoje systému na obranu před drony je součástí širších plánů Soulu na modernizaci armády v období, kdy se země zároveň snaží snižovat napětí s KLDR prostřednictvím rozhovorů. Severní Korea a Jižní Korea jsou technicky stále ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950 až 1953 skončila příměřím, a ne mírovou smlouvou.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!