Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Jižní Korea navýší svůj příspěvek na přítomnost vojsk USA v zemi, chce tak odradit KLDR od útoku

Spojené státy mají v Jižní Koreji na 28 000 příslušníků ozbrojených sil, v zemi působí od začátku 90. let, připomíná AP. foto: ČTK

Washington - Spojené státy a Jižní Korea v hlavních bodech dosáhly dohody o novém uspořádání financování přítomnosti amerických vojsk na Korejském poloostrově. Pokud dojde k finálnímu podpisu dohody, Jižní Korea navýší svůj podíl na platby nákladů amerických vojáků v zemi, píše agentura AP. O nové dohodě obou zemí v pondělí informovalo ministerstvo zahraničí USA, píší světové agentury.
  7:31

Ruští diplomaté opustili KLDR na ručně tlačené drezíně. Severní Korea zastavila vlakovou dopravu kvůli covidu

Jednání během vlády dnes již bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zkrachovala kvůli americkému požadavku, aby Soul platil pětkrát více než dřív, píše AP. Nový americký prezident Joe Biden jednání obnovil. Částka, na které se státy dohodly, není známá. V tuto chvíli přispívá Korea přibližně 920 milionů dolarů (20,4 miliardy korun) ročně.

Státy dohodu uzavírají na šest let. Platnost předchozí verze vypršela na konci roku 2019, uvádí Reuters. Spojené státy mají v Jižní Koreji na 28 000 příslušníků ozbrojených sil, v zemi působí od začátku 90. let, připomíná AP. Cílem jejich přítomnosti je odradit sousední Severní Koreu od případného útoku.

Severní Korea zřejmě uspořádala vojenskou přehlídku. Kimova sestra nazvala jižní sousedy ‚idioty‘

Jižní Korea a Spojené státy v pondělí také zahájí devítidenní společné vojenské cvičení, které se zaměří na velitelské posty a počítačové simulace. Podle korejské strany cvičení nezahrnuje pohyb mužstva v terénu, také kvůli epidemii koronaviru. Není jasné, jak na cvičení zareaguje Severní Korea.

Autor: