Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Pokud si přejí dobře spát, měli by se Američané vyvarovat provokací.‘ KLDR kritizovala cvičení, vyslala USA vzkaz

Svět

  8:19
Pchjongjang - V úterním prvním komentáři Pchjongjangu na adresu administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una kritizovala Spojené státy a Jižní Koreu za jejich společné vojenské cvičení. Američanům vzkázala, aby se vyvarovali dalších provokací, pokud si přejí „dobře spát“, informovaly agentury Reuters a AP.

Sestra vůdce Severní Koreje Kim Jo-čong. foto: Reuters

Prohlášení přichází v den, kdy americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin zahajují cestu po Asii, během níž budou s americkými spojenci Japonskem a Jižní Koreou hovořit o KLDR a dalších regionálních záležitostech. V úterý mají na programu jednání v Tokiu a ve středu se setkají s jihokorejskými představiteli v Soulu.

Bidenova vláda se prý pokusila navázat kontakt s KLDR, od Pchjongjangu však dosud nedostala žádnou odpověď

„Využíváme této příležitosti, abychom varovali novou americkou administrativu, která tolik dychtí rozprostřít nad naší zemí přes oceán zápach střelného prachu,“ uvedla Kim ve svém poselství citovaném státní zpravodajskou agenturu KCNA. „Pokud chtějí (Američané) následující čtyři roky klidně spát, bylo by pro ně dobré, kdyby se vyvarovali věcí, které by jim v klidném spánku mohly zabránit,“ dodala.

Bidenova vláda se podle svého vysoce postaveného činitele v únoru několika způsoby pokusila se Severní Koreou navázat kontakt, aby „snížila riziko eskalace“. Pchjongjang však dosud na americké snahy nereagoval.

Jižní Korea navýší svůj příspěvek na přítomnost vojsk USA v zemi, chce tak odradit KLDR od útoku

Jihokorejští a američtí vojáci v minulých dnech zahájili společné jarní cvičení, které se nicméně kvůli riziku koronaviru i snaze udržet při životě dialog mezi Jižní a Severní Koreou omezuje na počítačové simulace.

„Manévry a nepřátelství nikdy nemohou jít ruku v ruce s dialogem a spoluprací,“ prohlásila Kim Jo-čong, která se v poslední době stala hlasitým kritikem Soulu ve zprávách vysílaných severokorejskými médii.

Dodala, že KLDR by mohla uvažovat o odstupu od bilaterální dohody z roku 2018 s Jižní Koreou a o zrušení úřadu, který se staral o výpravy jihokorejských turistů do severokorejských hor. „Budeme sledovat jihokorejské postoje a chování, a pokud začnou být provokativnější, můžeme přijmout mimořádná opatření,“ uvedla Kim Jo-čong.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nyní čelí asi nejtěžšímu období své devítileté vlády, napsala agentura AP. Křehká ekonomika jeho země se ještě více rozkládá v době, kdy si pandemie covidu-19 vynutila uzávěry hranic a jeho schůzky s předchozím americkým prezidentem Donaldem Trumpem nevedly ke zrušení ochromujících ekonomických sankcí.

Kim Čong-un se s Trumpem setkal dvakrát: v roce 2018 v Singapuru a rok poté ve Vietnamu. Pchjongjang od té doby uskutečnil řadu zkoušek raket krátkého doletu.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat