Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Johnson válčí s tradičními médii ve stylu Trumpa. Lidem se chce zodpovídat na Facebooku

Boris Johnson s gongem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson s gongem | foto: Andrew Parsons/ Downing Street 10

LONDÝN/PRAHA Britský premiér Boris Johnson zkopíroval válku s tradičními médii Donalda Trumpa. Šéf kabinetu ruší tradiční tiskové brífinky i rozhovory a omezuje přístup novinářům do sídla premiéra. Někteří ministři dokonce nechtějí být viděni s novináři.

V den brexitu, 31. ledna letošního roku, stál premiér Boris Johnson uvnitř Downing Street 10 a držel v ruce malý gong, do kterého udeřil přesně s úderem 23. hodiny londýnského času. Odbil tak symbolicky odchod Velké Británie z Evropské unie. Jestli tomu tak skutečně bylo, nebo zda toto gesto bylo předtočené dopředu, však dokážou říct jen jemu blízcí poradci.

V historický moment totiž nebyli do sídla britského premiéra pozváni žádní reportéři ani kameramani. Vše se odehrávalo v režii Johnsonových poradců a bylo vysíláno skrze sociální média. Tradiční média vypadla ze zájmu nového šéfa britské vlády. Snímek premiéra bijícího do gongu pořídil vládní fotograf. Projev nahráli zaměstnanci a vypustili na Twitter a Facebook.

Před setkáním vlády se premiér Boris Johnson setkal s šéfy místních firem.
Britský premiér Boris Johnson ochutnává skotskou whisky při návštěvě palírny v...

Boris Johnson se tak obrazně postavil po bok dalších populistických lídrů v souboji s médii. Podobně jako prezident Donald Trump, který jako primární způsob komunikace s voliči používá Twitter, nebo jako šéf italské Ligy Matteo Salvini, jenž vystřelil do čela žebříčků popularity díky své přítomnosti na sociálních médiích, i Johnson plánuje ignorovat veřejnoprávní média.

Otázky a odpovědi na Facebooku

Podle vyjádření Downing Street 10 se rozšířil premiérův tým pracující s digitálními médii, Johnson najal oficiálního fotografa a vyčlenil si čas na každotýdenní odpovídání na otázky uživatelů na Facebooku. Namísto toho premiérův kabinet omezí oficiální tiskové brífinky i rozhovory s veřejnoprávní BBC.

Agentura Bloomberg uvedla, že podle Johnsonových spojenců přišlo rozhodnutí ignorovat noviny, televizi i rádio „kvůli změnám vnímání zpráv z pohledu veřejnosti“. Podle britských novinářů i politických oponentů jsou ale tyto kroky „hluboce znepokojující“.

„Nezávislé fotografické pokrytí premiérových veřejných aktivit je nutnou funkcí demokratického systému,“ uvedla Natasha Hirstová z Národních žurnalistických odborů. „Celý mediální průmysl se musí postavit proti takto nebezpečnému pokusu omezit svobodu tisku.“

Práce s dětmi Johnsona bavila.

Boris Johnson při předvolební kampani s dětmi.

Johnsonův boj s médii ale nezačal letos v únoru. Ještě před prosincovými volbami premiér uvedl, že zvažuje možnost změny financování veřejnoprávní BBC. Je prý nesmyslné, aby neplacení koncesionářských poplatků bylo nezákonné, a proto se musí zákon změnit. Po více než měsíci sporů nakonec z vedení veřejnoprávního média odešel jeho šéf Tony Hall, který BBC vedl po více než sedm let.

„Televizní stanice tak čelí existenční krizi. Klacky pod nohy jí hází vláda, digitální rivalové i samotní zaměstnanci. Ať už Halla nahradí kdokoli, musí mít nervy z oceli a musí se poprat s nepřátelskou politikou vlády Borise Johnsona,“ uvedla v komentáři pro deník The Guardian Emily Bellová.

Solidární odchod

Minulý týden pak bitva mezi médii a Downing Street vygradovala. Skupina novinářů na protest odešla z premiérova brífinku k brexitu. Johnsonovi poradci totiž již podruhé nechtěli vpustit reportéry některých médií do budovy. Celou záležitost následně řešili i poslanci v britském parlamentu a opozice tvrdila, že se Johnson snaží narušit dvěstěletý přístup novinářů k politice.

Sám premiér přitom po několik let pracoval jako novinář a ve svých komentářích mnohokrát bojoval za svobodu slova. Jak se ale zdá, jeho pozice se změnila. A podle agentury Bloomberg se dokonce i někteří ministři bojí vídat s novináři a „přesouvají pracovní obědy do více diskrétních lokací pryč od Johnsonových poradců“.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!