Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Johnsonův poradce shání ‚podivíny s neobvyklými schopnostmi‘. Přihlásil se i světoznámý kouzelník

Zvláštní poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvláštní poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA „Rasputin“ britské politické scény a poradce Borise Johnsona Dominic Cummigs pokračuje v boji s vládním úřednickým aparátem. Vláda podle něj nepotřebuje další absolventy humanitních studií z Oxfordu, ale lidi, kteří přemýšlí jinak. Na inzerát se mu tak přihlásil i kouzelník.

„Podivíny a lidi, kteří nikam nezapadají“, shání do svého týmu hlavní poradce britského premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings. V příspěvku na svém blogu napsal, že cílem náboru nových zaměstnanců je udělat z jeho vlastní osoby v Downing Street mnohem méně důležitého až zbytečného muže.

Zároveň podle něj vládě chybí odborníci. „To se musí rychle změnit, abychom mohli řádně sloužit veřejnosti,“ napsal premiérův poradce. Cummings tak nově shání analytiky, matematiky, ekonomy, softwarové developery, ale také „podivíny s neobvyklými schopnostmi“. 

Poradce, který stál za úspěchem politické kampaně za brexit a je považován za Rasputina britské politiky, má dlouhodobý problém s ustrnulým státním aparátem. „Vláda nepotřebuje žvásty od absolventů humanitních studií z Oxbridge (slovo mísící názvy univerzit v Oxfordu a Cambridge – pozn. red.), ale více pravé kognitivní diverzity. Potřebujeme více divokých karet, umělců, lidí, kteří nikdy nechodili na univerzitu a probojovali si svou cestu na vrchol z děr pekelných,“ napsal na blog Cummings s tím, že absolventi angličtiny z Oxfordu asi nevymyslí způsob, jak zabránit „kriminálním gangům využívat díry v bezpečnosti hranic.“

Kouzelník z Downing Street?

Sám v příspěvku na svém blogu přiznává, že vlastně neví, koho přesně těmito „podivíny“ myslí. Není tak překvapením, že se mu na inzerát již ozval i světoznámý izraelský iluzionista a senzibil Uri Geller, který proslul především ohýbáním lžiček svou myslí.

„V mé zpravodajské činnosti jsem již asistoval při operaci Pouštní bouře, pomáhal jsem lokalizovat tunely v Severní Koreji či jsem využil svých schopností, abych vymazal pevné disky s diplomaticky citlivými informacemi mířícími do Moskvy,“ napsal v doprovodném dopisu ke svému životopisu Geller.

Cummings je dlouhodobě známý tím, že moc nevychází s lidmi v Downing Street 10, ale ani s odborníky z ministerstev a moc si nerozumí ani s poradkyní ministra financí. Tu nechal ze sídla vlády vyvést policií.

Dominic Cummings v den příchodu premiéra Johsona do úřadu vlády.

Dominic Cummings v den příchodu premiéra Johsona do úřadu vlády.

Dominic Cummings při rozhovoru pro Reuters

Dominic Cummings při rozhovoru pro Reuters

Prakticky nikdo ze zaměstnanců úřadu vlády však nechce o Cummingsovi hovořit. Veškeré informace přicházejí do rukou novinářů mimo záznam, přičemž popisují atmosféru jako „teror“. Všichni se bojí, kdo bude vyhozený jako další.

O to zajímavější je, že Johnsonův hlavní poradce shání někoho na pozici svého osobního asistenta. Uchazečům slibuje zajímavou práci, upozorňuje ale i na nevýhody: „Nebudete moci chodit přes týden večer na rande, budete muset obětovat řadu víkendů - a upřímně bude těžké mít vůbec přítele či přítelkyni. Bude to vyčerpávající, ale zajímavé.“

Cummings plánuje změnu vlády

I přes veškerou kritiku současného stavu administrativy Cummings na svém blogu uvedl, že ve službách britského státu pracuje mnoho skvělých lidí. Dodal, že však „existují také hluboké problémy v jádru toho, jak činí britský stát svá rozhodnutí.“

Dominic Cummings opouští Downing Street
Dominic Cummings v tradiční vestě, džínech a nevyžehlené košili.

Změny v britské státní správě budou muset podle Cummingse nastat mimo jiné kvůli chystanému odchodu Británie z EU, který bude vyžadovat „mnoho velkých změn v politice a ve struktuře rozhodování“. Podle informací deníku The Times plánuje premiérův poradce velkou reorganizaci vlády, při níž by mohla být vyměněna až třetina ministrů. Současná vláda Borise Johnsona, která disponuje v Dolní sněmovně parlamentu pohodlnou většinou, si bude podle Cummingse moci při úsilí o rychlý pokrok při řešení problémů dovolit „krátkodobou neoblíbenost“.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...