Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
13. září 2019 15:52, aktualizováno  17:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jsem opatrně optimistický, tvrdí Johnson o dohodě s EU. Odejít chce za jakýchkoliv okolností

Nový premiér Británie Boris Johnson během prvního projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový premiér Británie Boris Johnson během prvního projevu. | foto: Reuters

Londýn Britský premiér Boris Johnson je „opatrně optimistický“ při hodnocení možnosti, zda se podaří uzavřít brexitovou dohodu s Evropskou unií. Řekl to v pátek na setkání s místními lidmi v severoanglickém Rotherhamu. V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká s dosluhujícím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a také s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem, informovala agentura Reuters.

„Pracujeme neuvěřitelně tvrdě na tom, abychom vyjednali dohodu,“ prohlásil Johnson na severu Anglie. Premiér dlouhodobě tvrdí, že je uzavření „rozvodové“ dohody s EU prioritou jeho vlády. Zároveň ale říká, že se nebude zdráhat vyvést svou zemi 31. října z evropského bloku bez dohody. Kritici Johnsonovi vyčítají, že od nástupu do funkce nepředložil žádné návrhy, které by mohly vyřešit sporné body z aktuální dohody uzavřené expremiérkou Theresou Mayovou.

V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká v Lucembursku s dosluhujícím šéfem Evropské komise Junckerem a unijním brexitovým vyjednavačem Barnierem. Tématem „pracovního oběda“ má být právě brexit. Následně se sejde také se svým lucemburským protějškem Xavierem Bettelem, oznámil v pátek úřad britské vlády.

Johnson: na konci října opustíme EU

„Uvidíme, kam se dostaneme,“ řekl Johnson s odkazem na pondělní schůzku s Junckerem a Barnierem. „Řekl bych, že jsem opatrně optimistický, ale ať se stane cokoli, odejdeme 31. října,“ zopakoval. Nedávno přijatý zákon nicméně odchod z EU bez dohody prakticky vylučuje. V jednáních v Německu, Francii a Irsku, které navštívil v uplynulých týdnech, Johnson podle svých slov dosáhl „značného pokroku“.

Irský premiér Leo Varadkar v pátek zapochyboval, zda je Johnson schopen učinit kompromis potřebný k dosažení „rozvodové“ dohody Británie s EU. „Viděli jsme, jak těžké to bylo pro premiérku (Theresu) Mayovou... a nakonec nebyla schopna prosadit dohodu v parlamentu,“ řekl Varadakar a dodal, že situace, v jaké se ve vztahu k parlamentu nachází Johnson, je „ještě těžší“. Irsko je nicméně podle premiéra nadále připraveno „bavit se o alternativních ujednáních“.

Hlavním sporným bodem v jednáních Británie s EU je takzvaná irská pojistka obsažená v dohodě vyjednané bývalou premiérkou Mayovou. Opatření má zabránit přísným pobrexitovým kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Johnson pojistku označuje za nedemokratickou a chce ji z dohody odstranit. Brusel i Dublin to ale odmítají.

Vyjednávání o ‚rozvodové‘ dohodě

V těchto dnech toto téma pravidelně v Bruselu probírají vyjednavači britské vlády a Evropské komise, přičemž schůzka na „technické úrovni“ byla na programu i v pátek. Podle EK ale zatím z Londýna nepřišel žádný návrh, kvůli kterému by stálo za to oficiálně obnovit vyjednávání o „rozvodové“ dohodě. Rozhovory vyjednavačů budou pokračovat i příští týden.

Podle informací novinářů z posledních dní se na schůzkách diskutuje například o možnosti nahradit stávající podobu irské pojistky opatřením, které by se vztahovalo pouze na Severní Irsko, nikoli na celou Británii. Britové také údajně v rámci případné alternativní pojistky chtějí větší slovo pro severoirský parlament při schvalování nových regulací.

Tento druhý návrh podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho vyvolává v EU obavy. „Není to tak přímočaré, jak někteří lidé naznačují,“ řekl dnes podle agentury Reuters Coveney médiím. „Jak řekl Michel Barnier. budeme zkoumat všechny nápady, které britská vláda předloží, ale budou přísně prověřovány. Zatím v zásadě nepřišly detailní návrhy v písemné podobě, což je zdrojem značné frustrace,“ dodal.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...