Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
14. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spolužáci Cameron a Johnson. Velké Británii roky vládnou absolventi elitářských soukromých škol

Společně do ročníku chodili na Eton premiér David Cameron (horní řada druhý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společně do ročníku chodili na Eton premiér David Cameron (horní řada druhý... | foto: Gillman Soame

LONDÝN/PRAHA Na samém začátku etonského muzea stojí zeď slávy úspěšných absolventů této soukromé britské internátní školy. Na zeleném pozadí jsou umístěny fotografie princů Williama a Harryho, spisovatele a tvůrce Jamese Bonda Iana Fleminga, arcibiskupa z Canterbury či herce Hugha "doktora House" Laurieho.

Zeď zdobí snímky olympijských atletů, novinářů, vojáků a samozřejmě i politiků. Jsou mezi nimi například bývalý premiér Spojeného království David Cameron, současný lídr Dolní sněmovny Jacob Rees Mogg a v neposlední řadě i Boris Johnson, současný premiér Velké Británie.

Škola je na své absolventy, kterým se přezdívá „staří etoniáni“, extrémně pyšná. Popisek u zdi slávy uvádí, že absolventi školy „mohou být nalezeni prakticky v každém národním hnutí, u každé události na obou stranách“. Eton College má doslova pověst téměř mytické elitní akademie, místa, kam bohatí posílají své děti.

Většina studentů Etonu následně pokračuje na Oxford, kde se ti nejbohatší a nejvlivnější studenti scházejí v klubu Bullingdon, jehož členy byli i Cameron a Johnson – premiér, který brexit začal, a premiér, jenž jej chce dokončit. Ostatně nebyli první, Eton „vyprodukoval“ již 20 britských premiérů a má zářez i v zahraničí.

Johnson zopakoval, že země odejde z EU 31. října.
Země potřebuje nové vedení, prohlásil britský premiér David Cameron. Premiérem...

Do ročníku s Johnsonem chodil i Apchisit „Mark“ Vedžadžíva, který se později stal premiérem Thajska. Extrémně vlivná škola se však mnoha lidem nezamlouvá. Ukazuje se totiž jednoduchá rovnice. Máte-li finance na drahé soukromé univerzity, máte zajištěnou budoucnost.

A potvrzuje to i složení současné britské vlády. Přestože v rámci celé populace pouze 7 procent všech dětí navštěvuje soukromé školy, v Johnsonově kabinetu více než dvě třetiny členů mají vzdělání z institucí, jako je Eton.

Mrazivá jsou i další data. Absolventi soukromých škol tvoří 74 procent soudců, 71 procent vysoce postavených členů bezpečnostních sborů, více než polovinu diplomatů a členů Horní sněmovny britského parlamentu a 45 procent konzervativních poslanců Dolní sněmovny.

Kde tkví kouzlo?

Například Eton od nástupu do školy vede studenty k tomu, že jednou budou důležití a povedou jako politici Velkou Británii. Tomu podle absolventů značně napomáhá i fakt, že většina kroužků na škole je vedena přímo studenty.

„Chlapci se volí do pozic navzájem. Takže již od svého mládí jsou vedeni k tomu, aby byli šarmantní, přátelští a získali si dostatek hlasů,“ vysvětlil BBC Nick Fraser, autor knihy Jak je důležité býti Eton.

Prakticky všichni absolventi Etonu tvrdí, že v nich škola zanechala pocit, že nic není nemožné. Na druhou stranu právě kvůli tomuto přístupu jsou etoniáni často kritizováni, že žijí mimo realitu a odcizeni od morálních zábran. Například Alexander Nix, šéf společnosti Cambridge Analytica, která zneužívala data ze sociálních sítí k ovlivnění voleb, na Etonu studoval.

„Etoniáni jsou absolutním prokletím na zemi, odchází ze školy s pocitem nadřazenosti a přehnanými postoji, což je dokonale obsaženo v našem otřesném bývalém ministru zahraničí,“ uvedl loni na adresu Johnsona bývalý špion a autor novel John le Carré.

Přestože značná část populace i politiků vnímá elitářský systém soukromých škol jako neférový, nezdá se, že by se v nejbližší době měla situace změnit. Ostatně třetinu všech poslanců tvoří právě absolventi soukromých škol a i opoziční labouristé jich mají ve svých řadách 15 procent.

mhMartin Hampejs
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!